türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
yurtdışı otobüs bileti

Otobüs ile Yurtdışına Gitmek Mümkün mü?

Farklı kültürleri ve coğrafyaları keşfederek içinizdeki o gezgin ruhu yeniden canlandırmak mı istiyorsunuz? O halde size iyi bir haberimiz var! Bilindiği üzere son yıllarda yurtdışı seyahatler için genellikle uçak yolculuğu tercih ediliyor. Ancak uçak bileti almak için günler hatta aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekebilir. Peki, aklınıza estiğinde hiç vakit kaybetmeden bir ülkeye seyahat etmek istediğinizde ne olacak? İşte böyle bir durumda otobüs seyahatini alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Çünkü yurtdışı otobüs biletleri de aynı yurtdışı uçak biletleri gibi sabit fiyat konseptinde sunuluyor.

Şimdi gelelim konunun önemli detaylarına….

Otobüs ile hangi ülkelere gidebilirim? Otobüsle vizesiz gidilen ülkeler hangileridir? ve otobüsle giderken hangi ülkeler vize istiyor? gibi soruların cevapları hepinizin aklına takılmıştır. Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevapları ve diğer detaylı bilgiler yazımızın devamında sizleri bekliyor!

Otobüs ile Gidilen Ülkeler Hangileri?

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ulaşım sektörünü de olumlu şekilde etkilemiş ve yeni destinasyonların sayısını artırmıştır. Özellikle rekabetin artmasıyla birlikte hava ve deniz ulaşımının yanı sıra karayolu ulaştırmacılığının da gelişmesine ve sadece yurtiçi seyahatler için değil yurtdışı seyahatler için de iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkmasına neden olmuştur. Her ne kadar uçak yolculuğu en sık tercih edilen ulaşım aracı olarak bilinse de yurtdışı seyahatlerde otobüs yolculuğunu tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Özellikle uçak yolculuğundan korkan ya da uçağa atlayıp ışınlanmış gibi bir yolculuk yapmak istemeyen seyahat severler için ideal bir alternatif olan yurtdışı otobüs seçenekleri farklı bir yolculuk deneyimi yaşatıyor. Peki, otobüs ile hangi ülkeler ziyaret edilebilir? Otobüsle Türkiye’den seyahat edebileceğiniz çok sayıda ülke ve şehir bulunuyor. İşte sizler için hazırladığımız otobüsle gidilen ülkeler listesi:

Bu ülkelere otobüsle yapacağınız yolculuk sırasında birçok farklı şehri de görmeniz mümkün. Örneğin; Selanik, Dedeağaç, Sofya, Varna, Bükreş, Üsküp, Viyana, Üsküp, Budapeşte, Priştine ve seçtiğiniz ülkenin lokasyonuna göre birçok Avrupa ve Balkan şehrini de ulaşım sağlama şansına sahip olabilirsiniz.

 

Otobüs ile Vizesiz Gidilen Ülkeler

Otobüsle yurtdışı seyahati yapmayı planlıyor ve bu seyahatinizi Avrupa’ya yapmak istiyorsanız Balkanlar’daki birçok ülke Türk vatandaşlarına vizesiz giriş olanağı sağlıyor. İşte otobüsle vizesiz gidilen ülkeler listesi:

Bosna-Hersek: Osmanlı kültüründen kalma esintilerinin her köşesine sinmiş ülkelerden biri olan Bosna-Hersek’e vize almadan giriş yapabilirsiniz. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile insanı büyüleyen bir atmosferi olan bu Balkan ülkesini gezilecek yerler listenize hiç düşünmeden ekleyebilirsiniz. Ancak 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Arnavutluk: Hem kültür hem de doğa turizmi için tercih edebileceğiniz bir diğer Avrupa ülkesi ise Arnavutluk. Arnavutluk’ta 90 güne kadar vizesiz kalma hakkına sahipsiniz.

Kosova: Yılın her mevsimi gidebileceğiniz Kosova, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Özellikle başkenti Priştina’yı gezmenizi öneriyoruz. Bu ülke de 90 gün vizesiz kalma imkânı sunuyor.

Makedonya: Osmanlı, Roma ve Bizans gibi uygarlıklarından izler taşıyan bir diğer Balkan ülkesi olan Makedonya’ya da 90 gün vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Gürcistan: Uzun bir süre kalabileceğiniz bir ülke arıyorsanız ilk tercihinizi Gürcistan’dan yana kullanabilirsiniz. Çünkü Gürcistan hükümeti 1 yıl vizesiz kalma imkânı sunuyor.

Bu ülkelerin yanı sıra Karadağ, Sırbistan ve İran gibi ülkeler de 90 günlük vizesiz seyahat olanağı sağlıyor. Yurtdışı seyahatinizi planlamadan önce gideceğiniz ülkenin vize muafiyeti ile ilgili güncel bilgilerini ülkelerin resmi konsolosluk sayfalarından kontrol etmeniz sorunsuz bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler >

Otobüsle ile Giderken Hangi Ülkeler Vize İstiyor?

Otobüs ile yurtdışı seyahati planlıyorsanız bazı Balkan ülkeleri dışında AB ülkelerinin çoğu Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Bu nedenle yurtdışı seyahati gerçekleştireceğiniz ülkenin vize şartlarını inceleyerek yurtdışı otobüs biletinizi ayırttırmanız yararınıza olacaktır. Otobüsle ile giderken vize isteyen ülkeler ise şunlardır:

Bu ülkeler Türk vatandaşlarının vizesiz girişlerine izin vermemektedir. Bu nedenle bu ülkelerden birine yapacağınız yurtdışı seyahatiniz öncesi ilgili ülkenin konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine vize başvurusu yaparak gerekli işlemleri başlatmanız gerekmektedir.