türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
15 temmuz şehitler otogarı

15 Temmuz Şehitler Otogarı (Esenler)

İstanbul hem Anadolu, hem Avrupa Yakasında kıyısı olan dünyanın en büyük kentlerinden bir tanesi olduğu tartışılmaz. Bu kentte sürekli olarak bir hareketlilik söz konusu olduğu için değişik yollardan da sürekli olarak kente farklı ulaşım araçları ile gerek Avrupa yakasına, gerek Anadolu yakasına gelenler oluyor. Kendi araçları ile ya da uçak ile gelmeyen insanlar ise doğal olarak otobüsler ile geliyor.

İstanbul’da değişik lokasyonlarda değişik otogarlar bulunuyor. Otobüse binenler kendilerine en uygun olan adreslerde iniyorlar. İşte o adreslerden bir tanesi de Esenler Otogarı. İstanbul Avrupa yakasında yer alıyor. Sadece İstanbul’un değil dünyanın da en büyük otogarlarından bir tanesidir. Esenler Otogarı sürekli olarak açık olmasına rağmen bu dönem için sabah 8.00 ile akşam 23.00 saatleri arasında yoğun olarak hizmet verir durumdadır.

Esenler Otogarı Tarihçesi

Esenler Otogarı Topkapı Otogarının kapanmasından sonra 1994 senesinde kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne kadar da kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Gerek yerli, gerek yabancı otobüs firmalarının uğradığı bir otogardır. Büyük İstanbul adıyla da bilinen Esenler Otogarı isim değişikliğine gitmiş ve yaşanan 15 Temmız darbe girişimi sonrasında adı 15 Temmuz Demokrasi Otogarı olmuştur.

 

Büyük bir otogar olması sebebi ile bir dönem adından çok iyi bahsedilmeyen bir adrestir. Güvenli ve tekin bulunmayan bir adrestir. Lakin yaşanan son seçimlerden sonra kısaca İBB adı verilen İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından bu noktada çok ciddi adımlar atılmıştır.

Hali hazırda yenilenmenin tam olarak bitmediği Esenler Otogarı artık gözle görülür bir değişikliğin olduğu adrestir. Güvenlik önlemlerinin artırılması ile eskisine göre çok daha fazla güvenli olan bir adres olmuştur.

Bir diğer yaşanan en büyük değişim temizlik olgusudur. Hijyen kurallarına uygun dünya standartlarında tuvaletlerin olduğu bir otogar haline gelmiştir. Sürekli olarak denetimlerin yapıldığı, görenlerin değişime inanamadığı bir otogar haline gelmiş durumdadır. Yine eskisine göre çok daha düzenli bir otogardır.

Türkiye de ulaşım denilince akla ilk gelen yer İstanbul Esenler Otogarı olur, buradan Türkiye'nin ve dünyanın bir çok yerine otobüs seferleri yapılmaktadır. 15 Temmuz Demokrasi Otogarından sefer düzenleyen bütün otobüs firmalarının ayrıntılı iletişim bilgileri İstanbul Esenler Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızda bulabilirsiniz.