türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
adana yemekleri

Adana'da Ne Yenir?

Türkiye denildiğinde her bölgenin ve o bölgenin her şehrinin kendine özgü bir mutfağı vardır. Bu mutfaklarında yine kendine özgü lezzetleri vardır. Lezzetli yemekler denildiğinde Türkiye her zaman dikkat çeken, tatları ile deyim yerindeyse insanı yoldan çıkaran özelliktedir. İşte lezzetli yemekler denildiğinde listede üst sıralarda olmayı başaran şehir: Adana mutfağıdır.

Adana yemekleri Türk mutfağının lezzetli duraklarından biridir. Adana'ya gidip de o lezzetleri tatmadan dönmek neredeyse imkansızdır. Adana mutfağı yemekleri ve kendine özgü içecekleri ile fark yaratır.

Adana Kebabı

Adana sofrasının eşsiz lezzetlerinden biridir. Günün her saatinde şehrin her yerinde Adana Kebabı yiyebilme imkanı vardır. Kendine has dürüm ekmekleriyle lezzet kat be kat artar.

Adana Lahmacunu

Adana'ya özgü lezzetlerden bir diğeri de lahmacundur. Adana lahmacunları ne büyük ne de fındık lahmacun olarak adlandırılan ebattadır. Orta boyda ve yuvarlak olup ; kağıt kadar ince yapılır. Tatmadan dönülmeyecek olmazsa olmaz lezzetlerden biridir.

Sıkma

Adana mutfağının bir başka lezzeti de Sıkma'dır. Sıkma Adana'da kahvaltılarda ya da atıştırmalarda tercih edilir. Elde açılan hamur içine tercihe göre patates ya da peynir doldurulup afiyetle yenilir.

Şalgam Suyu

Adana'nın vazgeçilmez içeceğidir. Adanalıların şalgamı acı tercih etmezler. Adana'da şalgam dükkanları bolca bulunur.

Fellah Köftesi

Adana'ya özgü lezzetlerden biri olan Fellah köftesi, bulgur, irmik ve sarımsakla hazırlanır. Küçük kesilerek haşlanan bu köfteler özel sosu ile yemeye doyulmaz.

Şırdan

Adana sofralarının vazgeçilmez lezzeti Şırdan'dır. Şırdan dolması yöresel lezzetlerden biridir.

 

Adana Börekleri

Adana'nın kendine has börekleri vardır. Özellikle kıymalı böreği ön plandadır.
Adana yemekleri et ağırlıklı gibi görünse de isteğe göre hafif lezzetlerle de keyif alınabilir. Bunlardan Hint İnciri Adana sokaklarının vazgeçilmez lezzetidir. Buzlar üzerindeki meyveler seçilerek hazırlanır. Adana denildiği an akla ilk gelen yemek kültürüdür. Ve tabiki şehrin adıyla özdeşleşmiş Adana Kebabı olmazsa olmaz seçenektir. Tatlı sofraların vazgeçilmezidir. Bir Adana sofrasında kabak tatlısı, kaymaklı kadayıf ve cezerye tadına doyulmayan lezzetleridir.

Ciğer

Ciğer Adana'da en çok tüketilen yemeklerin başında gelir. Genelde meze olarak tercih edilir. Bir Adanalı ciğeri her öğün tüketebilir.

Cezerye

Adana tatlılarının başında gelir. Havuç lokumu olarak da adlandırılır. Fındıklı fıstıklı gibi çeşitleri ile cezerye Adana dönüşlerinde hediyelik olarak da tercih edilir.

Analı Kızlı Çorbası

Adana olunca yemekler et ağırlıklıdır. Analı kızlı çorbası bazı yerlerde bulgurla yapılırken Adana'da yağsız dana eti ile yapılır. Büyüklü küçüklü köftelerdir.

Adana Ulaşım

Adana mutfağı, Türkiye'de en çeşitli ve en lezzetli mutfaklarından biridir. Eti, kebabı, meşhur içecekleri ile her zaman bir tarzı vardır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada Adana kebaplarının meşhurluğu dilden dile dolaşır. Bu kadar lezzet için bile Adana seyahati olmazsa olmaz seçenek olabilir mi?

Adana'nın bu güzel yemeklerini tatmak isteyen herkes Türkiye'nin her yerinden Adana'ya kolayca ulaşabilir. Bunun için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edecek yemek severler, Adana Otobüs Firmaları sayfamızdan otobüs firmalarını karşılaştırıp en uygun Adana Otobüs Biletini online satın alabilirler.