türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

Amasya Otobüs Firmaları

Amasya Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yolcu taşımacılığı yapan Amasya otobüs firmalarının iletişim bilgileri, Amasya Otogarı otobüs firmaları yazıhane telefon numaraları, Amasya Otogar'dan diğer il ve ilçelere düzenlenen otobüs seferleri, otobüs bileti fiyatları, otobüs hareket saatleri bilgilerine kolayca bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Amasya Otobüs Bileti

Amasya Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

 
Amasya Otogar

Amasya

7.500 yıllık tarihi ile birçok krallığa başkentlik yapan Amasya, Yeşilırmak vadisinde kurulan bir şehirdir. Geçmişi milattan önce 5500'lü yıllara dayanan Amasya’da Hatti uygarlığına ait son derece önemli tarihi kalıntılara ulaşılmıştır. Yeşilırmak nehri kıyısına yapılmış yalı boyu evleri ile de oldukça dikkat çeken Amasya’da 7 ilçe bulunmaktadır. Kültürel yapısı ve köklü geçmişi ile adından sıkça söz ettiren Amasya’da birçok sanatkâr, şair ve bilim insanları yetişmiştir. Kuzeyinde Samsun, güneydoğusunda Tokat, güneyinde Yozgat ve batısında Çorumla komşu olan şehir her yıl binlerce turiste kapılarını aralamaktadır.

Amasya Otogarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Amasya Otogarı Ulaşım Haritası >> Bu harita aracılığyla Amasya Otogara ulaşım için trafik yoğunluğunu görüp kolayca yol tarifi alabilirsiniz. Amasya Otogarı adresi ve iletişim bilgileri, telefon numaralarına yine bu sayfada altta yer verilmiştir.

Amasya Otogar Adresi: Fındıklı Mah. Kuzeykent Cad. Merkez/AMASYA

Amasya Otogarı Telefon Numarası:
Tel: 0358 218 80 12
Faks: 0358 -
E-Posta: -

Amasya Otobüs Firmaları Bilgileri

Amasya Otogarından ülkemizin diğer şehirlerine sefer düzenleyen tüm otobüs firmaları yukarıda listelenmiştir. Amasya Otobüs Firmaları isimleri üstüne tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu sayfalarda otobüs firmalarının Amasya Otogarı otobüs bileti satış ofislerinin telefon numaraları yer almaktadır.

Amasya Otobüs Bileti

Diğer illerden Amasya'ya veya Amasya'dan diğer illere yapacağınız seyahat için dilerseniz otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Sayfamızın üst kısmında bulunan otobüs bileti arama kutusu kalkış ve varış yeri ile tarih seçtikten sonra "Otobüs Bileti Bul" butonuna basınca size o güzergahtaki tüm otobüs firmalarını, hareket saatlerini, güzergah bilgisini, otobüs teknik özelliklerini, boş koltukları ve otobüs bileti fiyatlarını listeleyecektir. Bu listeden seçerek Amasya Otobüs Biletini güvenli bir şekilde online satın alabilirsiniz.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden birisi olan Amasya, doğa harikaları ve tarihi miraslarıyla adından sıkça söz ettirmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Amasya, gezip görülecek yer bakımından oldukça zengin bir seçenek sunmaktadır. Gezilecek yerlerin birçoğunun şehir merkezinde konumlanmış olması nedeniyle günübirlik geziler için oldukça uygundur. Ancak şehri doyasıya gezmek istiyorsanız, en az 2 gününüzü ayırmanız önerilmektedir. Amasya’da mutlaka görülmesi gereken yerler şu şekildedir;

Borabay Gölü
Kral Kaya Mezarları
Amasya Saat Kulesi
Amasya Yalıboyu Evleri
Şehzadeler Müzesi
Amasya Kalesi
Amasya Arkeoloji Müzesi
Piri Baba Türbesi
Hazeranlar Konağı Müze Ev
Minyatür Amasya Müzesi

Amasya’da Ne Yenir?

Köklü tarihi boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Amasya’nın mutfağı da aynı oranda zengindir. Hem İç Anadolu bölgesinin hem de Karadeniz bölgesinin mutfağının en lezzetli yemeklerini bulabileceğiniz Amasya’da deneyebileceğiniz birçok lezzet bulunmaktadır. Amasya’da yiyebileceğiniz başlıca yemekler şu şekildedir;

Çatal çorbası
Bakla dolması
Helle çorbası
Amasya çöreği
Etli bamya
Bat yemeği
Mumbar
Patlıcan çullaması
Keşkek

Yeşilırmak Nehri civarında birçok ünlü restoran bulunmaktadır. Bu nedenle şehrin geleneksel yemeklerine ulaşmak oldukça kolaydır.

Amasya'da Nerede Kalınır?

Amasya’da bulunan birçok termal otelin yanı sıra Harsena Dağı eteğinde yer alan birçok konakta bulunmaktadır. Genellikle geçmişin ruhunu hissetmek isteyenlerin tercih ettiği tarihi Osmanlı konakları, restore edilerek çok konforlu bir konaklama hizmeti sunmaktadır. Eşsiz Amasya manzarası sunan konaklarda kendinizi peri masallarında hissedebilirsiniz. Ancak jeotermal kaynaklardan yararlanmak istiyorsanız, kaplıca işletme belgesine sahip oldukça lüks termal otelleri de tercih edebilirsiniz.

Amasya'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin her köşesinden Amasya’ya ulaşım oldukça kolaydır. Şehre karayolunun dışında havayolu ve demiryoluyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen karayolu kullanılarak gerek kendi aracınız ile gerekse otobüs firmalarıyla şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca komşu iller Samsun ve Çorum’a Amasya otobüs terminalinde her saat başında otobüs seferleri bulunmaktadır.

Amasya Gezi Rehberi

Amasya otobüs bileti satın alarak keyifli bir otobüs yolculuğu ile Amasya'ya ulaşım nasıl yapılır? Amasya'nın gezilip görülecek yerleri, konumu, tarihi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, yemekleri, ne yenir? nere de yenir? alışveriş noktaları ve Amasya'ya özgü hediyelik eşyalar. Tüm bu bilgilere "Amasya Gezilecek Yerler" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.