Kurban Bayramı Otobüs Bileti

Neredennereye.com

Kurban Bayramı ne zaman? Kaç gün tatil?

2018 Yılı resmi tatil günleri takvimine göre Kurban Bayramı bu sene arefe günü 20 Ağustos 2018 Pazartesi gününe geliyor. Bayram günleri ise (4 gün) Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinin kapsıyor. Bu sene çok büyük ihtimalle 20 Ağustos Pazartesi (Arefe gününün) tatil ilan edilmesi ile 9 günlük Kurban Bayramı tatili gündeme gelecek gibi gözüküyor. İlerleyen günlerde arefe gününün tatil edilip edilmediğini resmi açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarsa yolculukların başlama tarihi 17 Ağustos Cuma günü ve 18 Ağustos Cumartesi günlerine yoğunlaşacaktır. Planladığınız Kurban Bayramı seyahati için otobüs bileti ararken bu tarihlere dikkat ediniz. Kurban Bayramı Tatili için dönüş yoğunluğunun oluşacağı tarihler ise 26 Ağustos Pazar ve 27 Ağustos Pazartesi günleri olacaktır. Dönüş için otobüs bileti ararkende bu tarihlere dikkat etmekte yarar var. Kurban Bayramlarında otogarlarda oluşan aşırı yolcu yoğunluğunu eritmek için otobüs firmaları ek seferler düzenlemektedir. Bayramda otobüs bileti bulma sıkıntısı yaşamamak için biletinizi önceden satın alınız. Kurban Bayramı tatilinin denk geldiği günler aşağıda listelenmiştir.

Kurban Bayramı Tatili Takvimi 2018 Yılı:

18 Ağustos Cumartesi
19 Ağustos Pazar
20 Ağustos Pazartesi (Arefe Günü)
21 Ağustos Salı (Bayramın 1. Günü)
22 Ağustos Çarşamba (Bayramın 2. Günü)
23 Ağustos Perşembe (Bayramın 3. Günü)
24 Ağustos Cuma (Bayramın 4. Günü)
25 Ağustos Cumartesi
26 Ağustos Pazar

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım'ın açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde 353 otobüs firması 8 bin 500 otobüs ile hizmet veriyor. Normal günlerde 22 bin olan otobüs sefer sayıları bayram ve özel günlerde 27 bine kadar çıkıyor demiştir.

Bayramlarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının şehirler arası otobüs firmalarına B2 (Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı) ve D2 (Otobüs ile Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı) belgeli otobüsleri kullanma izni vermesiyle ek seferler yapılmakta, yoğun otobüs bileti talebi bu şekilde karşılanmaktadır.

2018 Yılı Kurban Bayramında tatilin 9 güne çıkarılması hem bayram ziyareti hemde sezonun son tatilinden de yararlanmak için milyonlarca yolcu seyahat etti.

2018 Kurban Bayramı tatili boyunca 10 bin otobüs yaklaşık 10 milyon yolcu taşıdı. Demiryollarında 7 200 seferdüzenlendi, 2 milyon 75 bin yolcu taşındı. Havayolunda ise 40 bin uçak seferi düzenlendi. 6 milyon 135 bin yolcu seyahat etti. Bayramda iç hatlarda 2 milyon 385 bin yolcu, dış hatlarda ise 3 milyon 750 bin yolcu seyahat etti. Havayolunda yurt dışına gidenler iç hatlarda uçanlara fark attı. Bayramda havayolu ulaşımının %51'i İstanbul havalimanlarından yapıldı.

 
kurban bayramı otobüs bileti

Kurban Hakkında;

Kurban Bayramında kurban bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilir. Dördüncü günü ise kurban kesilmez. Kurban edilebilecek hayvanlar hadislere dayalı olarak örfen belirlenmiştir. Bu hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Bu hayvanların dişisi ve erkeği de kurban edilebilir. Koyun cinsinde erkeği, koçları kesmek daha faziletli kabul edilir. Koyun ve keçinin bir yaşını bitirmiş olmaları gerekir. Sığırların iki yaşını, devenin de beş yaşını bitirmesi şarttır. Koyun ve keçi sadece bir kişi için; deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.

Kurban etinin dağıtılması;

Kurban eti geleneklerimize göre üçe bölünür. Birinci bölüm eve, çoluk-çocuk evde yaşayanlar için ayrılır. İkinci kısmı fakirlere, ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılır. Üçüncü bölüm ise komşulara ve yakın akrabalara dağıtılır.