türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

2022 Kurban Bayramı Otobüs Biletleri

2022 Yılı Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün Tatil?

2022 Yılı resmi tatil günleri takvimine göre Kurban Bayramı bu sene arefe günü 8 Temmuz 2022 Cuma gününe geliyor. Bayram günleri ise (4 gün) Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günlerinin kapsıyor. Bu seneki bayram takvimine göre 9 günlük bir Kurban Bayramı tatili beklenmiyor. Fakat yinede bu kararı verecek olan hükümettir. İlerleyen günlerde arefe gününün tatil edilip edilmediğini ve bayram tatilinin haftasonu ile birleştirileceğini resmi açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Kurban Bayramı tatili başlama tarihi 9 Temmuz 2022 Cumartesi veya 8 Temmuz Cuma arefe günlerine yoğunlaşacaktır, hatta tatil bir önceki hafta sonu ile birleştirilirse 8 Temmuz Cuma gününden itibaren yoğunluk en üst seviyelere çıkacaktır. Planladığınız Kurban Bayramı seyahati için otobüs bileti ararken bu tarihlere dikkat ediniz. Kurban Bayramı Tatili için dönüş yoğunluğunun oluşacağı tarihler ise bayramın 3. günü 11 Temmuz ve 4. günü 12 Temmuz olan bayramın son günleri olacaktır. Dönüş için otobüs bileti ararken de bu tarihlere dikkat etmekte yarar var. Kurban Bayramlarında otogarlarda oluşan aşırı yolcu yoğunluğunu eritmek için otobüs firmaları ek seferler düzenlemektedir. Bayramda otobüs bileti bulma sıkıntısı yaşamamak için biletinizi önceden satın alınız. Kurban Bayramı tatilinin denk geldiği günler aşağıda listelenmiştir.

Kurban Bayramı Tatili Takvimi 2022 Yılı:

8 Temmuz 2022 Cuma (Arefe Günü)
9 Temmuz 2022 Cumartesi (Bayramın 1. Günü)
10 Ağustos 2022 Pazar (Bayramın 2. Günü)
11 Ağustos 2022 Pazartesi (Bayramın 3. Günü)
12 Ağustos 2022 Salı (Bayramın 4. Günü)

İlgili Yazılar;

 
kurban bayramı otobüs bileti

Kurban Hakkında;

Kurban Bayramında kurban bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilir. Dördüncü günü ise kurban kesilmez. Kurban edilebilecek hayvanlar hadislere dayalı olarak örfen belirlenmiştir. Bu hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Bu hayvanların dişisi ve erkeği de kurban edilebilir. Koyun cinsinde erkeği, koçları kesmek daha faziletli kabul edilir. Koyun ve keçinin bir yaşını bitirmiş olmaları gerekir. Sığırların iki yaşını, devenin de beş yaşını bitirmesi şarttır. Koyun ve keçi sadece bir kişi için; deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.

Kurban etinin dağıtılması;

Kurban eti geleneklerimize göre üçe bölünür. Birinci bölüm eve, çoluk-çocuk evde yaşayanlar için ayrılır. İkinci kısmı fakirlere, ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılır. Üçüncü bölüm ise komşulara ve yakın akrabalara dağıtılır.