Kurban Bayramı Otobüs Biletleri


Kurban Bayramı ne zaman? Kaç gün tatil?

2019 Yılı resmi tatil günleri takvimine göre Kurban Bayramı bu sene arefe günü 10 Ağustos 2019 Cumartesi gününe geliyor. Bayram günleri ise (4 gün) Pazar, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinin kapsıyor. Bu seneki bayram takvimine göre 9 günlük Kurban Bayramı tatili zor gözüküyor. Fakat yinede bu kararı verecek olan hükümettir. İlerleyen günlerde arefe gününün tatil edilip edilmediğini resmi açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Kurban Bayramı tatili başlama tarihi 9 Ağustos 2019 Cuma veya 10 Ağustos Cumartesi arefe günlerine yoğunlaşacaktır. Planladığınız Kurban Bayramı seyahati için otobüs bileti ararken bu tarihlere dikkat ediniz. Kurban Bayramı Tatili için dönüş yoğunluğunun oluşacağı tarihler ise bayramın son günü olan 14 Ağustos Çarşamba ve 15 Ağustos Perşembe günleri olacaktır. Dönüş için otobüs bileti ararkende bu tarihlere dikkat etmekte yarar var. Kurban Bayramlarında otogarlarda oluşan aşırı yolcu yoğunluğunu eritmek için otobüs firmaları ek seferler düzenlemektedir. Bayramda otobüs bileti bulma sıkıntısı yaşamamak için biletinizi önceden satın alınız. Kurban Bayramı tatilinin denk geldiği günler aşağıda listelenmiştir.

Kurban Bayramı Tatili Takvimi 2019 Yılı:

10 Ağustos 2019 Cumartesi (Arefe Günü)
11 Ağustos 2019 Pazar (Bayramın 1. Günü)
12 Ağustos 2019 Pazartesi (Bayramın 2. Günü)
13 Ağustos 2019 Salı (Bayramın 3. Günü)
14 Ağustos 2019 Çarşamba (Bayramın 4. Günü)

 
kurban bayramı otobüs bileti

Kurban Hakkında;

Kurban Bayramında kurban bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilir. Dördüncü günü ise kurban kesilmez. Kurban edilebilecek hayvanlar hadislere dayalı olarak örfen belirlenmiştir. Bu hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Bu hayvanların dişisi ve erkeği de kurban edilebilir. Koyun cinsinde erkeği, koçları kesmek daha faziletli kabul edilir. Koyun ve keçinin bir yaşını bitirmiş olmaları gerekir. Sığırların iki yaşını, devenin de beş yaşını bitirmesi şarttır. Koyun ve keçi sadece bir kişi için; deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.

Kurban etinin dağıtılması;

Kurban eti geleneklerimize göre üçe bölünür. Birinci bölüm eve, çoluk-çocuk evde yaşayanlar için ayrılır. İkinci kısmı fakirlere, ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılır. Üçüncü bölüm ise komşulara ve yakın akrabalara dağıtılır.