Kurban Bayramı Otobüs Biletleri

Kurban Bayramı ne zaman? Kaç gün tatil?

2020 Yılı resmi tatil günleri takvimine göre Kurban Bayramı bu sene arefe günü 30 Temmuz 2019 Perşembe gününe geliyor. Bayram günleri ise (4 gün) Cuma, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günlerinin kapsıyor. Bu seneki bayram takvimine göre 9 günlük Kurban Bayramı tatili zor gözüküyor. Fakat yinede bu kararı verecek olan hükümettir. İlerleyen günlerde arefe gününün tatil edilip edilmediğini resmi açıklamalardan öğrenebilirsiniz.

Kurban Bayramı tatili başlama tarihi 31 Temmuz 2020 Cuma veya 30 Temmuz Perşembe arefe günlerine yoğunlaşacaktır. Planladığınız Kurban Bayramı seyahati için otobüs bileti ararken bu tarihlere dikkat ediniz. Kurban Bayramı Tatili için dönüş yoğunluğunun oluşacağı tarihler ise bayramın 3. günü olan 2 Ağustos Pazar ve 3 Ağustos Pazartesi günleri olacaktır. Dönüş için otobüs bileti ararken de bu tarihlere dikkat etmekte yarar var. Kurban Bayramlarında otogarlarda oluşan aşırı yolcu yoğunluğunu eritmek için otobüs firmaları ek seferler düzenlemektedir. Bayramda otobüs bileti bulma sıkıntısı yaşamamak için biletinizi önceden satın alınız. Kurban Bayramı tatilinin denk geldiği günler aşağıda listelenmiştir.

Kurban Bayramı Tatili Takvimi 2020 Yılı:

30 Temmuz 2019 Cumartesi (Arefe Günü)
31 Temmuz 2019 Pazar (Bayramın 1. Günü)
1 Ağustos 2019 Pazartesi (Bayramın 2. Günü)
2 Ağustos 2019 Salı (Bayramın 3. Günü)
3 Ağustos 2019 Çarşamba (Bayramın 4. Günü)

 
kurban bayramı otobüs bileti

Kurban Hakkında;

Kurban Bayramında kurban bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kesilir. Dördüncü günü ise kurban kesilmez. Kurban edilebilecek hayvanlar hadislere dayalı olarak örfen belirlenmiştir. Bu hayvanlar koyun, keçi, sığır, manda ve devedir. Bu hayvanların dişisi ve erkeği de kurban edilebilir. Koyun cinsinde erkeği, koçları kesmek daha faziletli kabul edilir. Koyun ve keçinin bir yaşını bitirmiş olmaları gerekir. Sığırların iki yaşını, devenin de beş yaşını bitirmesi şarttır. Koyun ve keçi sadece bir kişi için; deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir.

Kurban etinin dağıtılması;

Kurban eti geleneklerimize göre üçe bölünür. Birinci bölüm eve, çoluk-çocuk evde yaşayanlar için ayrılır. İkinci kısmı fakirlere, ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılır. Üçüncü bölüm ise komşulara ve yakın akrabalara dağıtılır.