türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

Hes Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

Tren, Uçak, Feribot ve Otobüsle yapılan şehirlerarası yolculuklarda alınması zorunlu olan Hes Kodu üç şekilde alınabilir. Yolculuk yapacak kişi tarafından alınması zorunlu olan Hes Kodu için 2023 sms atabilir, E-devlet sitesini veya Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanmanız gerekir. Bu saydığımız şıklardan birini kullanarak kolayca Hes Kodu sahibi olabilirsiniz. Hes Kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçları ile yapılan seyahatlerde, tespit edilen kişilere idari para cezası ve adli işlem uygulanacak.

2023 SMS Atarak HES Kodu Nasıl Alınır?

Telefonunuzda mesaja HES yazıp boşluk bırakıp T.C. Kimlik Numaranızı, boşluk T.C. Kimlik Seri Numaranızın son 4 hanesini ve paylaşım süresini/kod geçerlilik süresini (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndermeniz gerekmektedir. Gönderdikten sonra size geri mesajla Hes Kodunuz bildirilecektir. 18 Yaşın altındaki çocuklarınız için HES kodunu yine 2023’e SMS atarak temin edebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinde HES Kodu Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması ana ekranında Hes Kodu İşlemleri İkonuna tıklayınız. Ekranda kod oluşturma bölümü açılacaktır. Gelen ekranda "Yeni Kod Ekle" butonuna basılır. Açılan ekranda HES kodu için geçerlilik süresi seçilir, burada Hes kodunu süresiz oluşturabilirsiniz. Yine bu ekranda dilerseniz Hes Kodunuza bir isim verebilirsiniz. Oluşan kod ekrana gelecek ve kayıt olacaktır. Bu kodu seyahatiniz için bilet satın alırken kullanacaksınız.

 

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır?

E-Devlet web sitesine TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak Sağlık Bakanlığı altında yer alan “HES Kodu Üretme ve Listeleme” bölümüne giriniz. Gelen sayfada şayet daha önce alınmış Hes Kodunuz varsa listelenmektedir. Daha önceden alınmış Hes Kodunuz yoksa gelen sayfada "Yeni HES Kodu" butonuna basarak yeni bir Hes Kodu oluşturabilirsiniz. Bu butona basınca gelen ekranda size kodun kimin adına üretileceği sorulmakta ve iki şık arasında seçim yapmanız istenmektedir. Birinci şık “Kendi Adıma”, ikinci şık ise “18 Yaşını Doldurmamış Çocuğum Adına” dır. Kendi adıma şıkkını seçtiğiniz zaman gelen ekranda dilerseniz oluşacak HES Koduna bir isim verebilirsiniz. Size burada ayrıca Hes kodunuzun geçerlilik süresi soruluyor. Burada da 2 şık var. İsterseniz süresiz bir kod oluşturabilir veya süre belirleyebilirsiniz. Son ekranda yeni Hes Kodunuz hazır oluyor.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

HES kodu kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığının sorgulanmasını sağlar. Paylaştığınız kurum veya kişiler sizin HES kodunuzla Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan başkalarına ait HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp, sizde diğer kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.
Kod paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin (yolcunun) sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyareti onaylanmaz. Buna örnek vermek gerekirse; uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahat etmesi engellenecektir.
Hes Kodunun bir diğer kullanım amacı da seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan değişen oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti almanız sağlanacaktır.

HES Kodu Zorunluluğu Genelgesi >>

Seyahat İzin Belgesi Nedir? >>