türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

HES Kodu Almak Artık Zorunlu

Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 12 Eylül 2020 tarihinde 81 il valiliğine “Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu” konulu bir genelge göndermiştir. Daha önce bu konuda gönderilen genelge ile tüm şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) gerçekleşecek seyahatlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden HES kodu alındıktan sonra biletleme işleminin yapılması zorunlu hale getirilmişti. Bakanlıkça yapılan denetlemelerde ve gelen şikayetler üzerine şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bazı otobüs firmalarının zaman zaman bu kurala uymadıkları tespit edilmiştir. Bunun üzerine yeni yayınlanan “Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu” genelgesi ile aşağıdaki uygulamalar zorunlu hale getirilmiştir.

 

Otobüs Firmaları ve Araç Sahiplerinin Dikkatine;

Yapılan denetimlerde HES kodu almamış yolcuya bilet satışı yapan otobüs firmalarına valiler/kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca HES kodu olmayan yolcuyu bindiren araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.

Şehirlerarası Yolculuk Yapacak Kişilerin Dikkatine;

HES kodu almadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat eden kişiler kontrollerde yakalandığı zaman, valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.

Alınan kararlara uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacak idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca aşağıda içeriği verilen Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi uyarınca adli işlem yapılacaktır.

“Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma”
Madde 195- (1) Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

HES Kodu Nasıl Alınır ? >>

Seyahat İzin Belgesi Nedir? >>