türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

Malatya Otobüs Firmaları

Malatya Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yolcu taşımacılığı yapan Malatya otobüs firmalarının iletişim bilgileri, Malatya Otogarı otobüs firmaları yazıhane telefon numaraları, Malatya Otogar'dan diğer il ve ilçelere düzenlenen otobüs seferleri, otobüs bileti fiyatları, otobüs hareket saatleri bilgilerine kolayca bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Malatya Otobüs Bileti

Malatya Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

 
Malatya Otogar

Malatya

Malatya ili özellikle coğrafyası ve konumu itibariyle tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi ipek yolu, kervan yolu ve kral yolu üzerinde bulunan şehirde ilk yerleşimler yapılar kazılar sonucu Neolitik Çağ’a kadar gittiği saptanmıştır. Malatya 20 Nisan 1920 yılında il statüsü kazanmıştır. Türkiye'nin en kalabalık 27. ili olan Malatya’nın nüfusu yaklaşık 800.000 kişidir. Malatya iline bağlı 13 ilçe belediyesi vardır. Bu ilçelerde toplam 717 mahalle vardır. Bölgenin adı ilk olarak Kültepe tabletlerinde Melita olarak geçmiştir. Hitit tabletlerinde bu bölgeye Maldia denilmiştir. Malatya ismi tarihteki kaynaklarda Hitit dilinde bal kelimesi anlamına gelen melid kökünden türemiştir. Tarihi kaynaklarda bölge bal ülkesi olarak anılmıştır. Bölge tarih boyunca birçok farklı isimle anılmasına rağmen Türklerin Malatya’yı kontrol altına almasıyla bölgeye bugünkü ismi verilmiştir. 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı sonucu bölge önce Danişmendoğlu Beyliği’ne daha sonraki yıllarda Anadolu Selçuklu Devleti hakimiyetine girmiştir. 1515 yılında bölge Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu dönemde bölge önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Bölge İsmet İnönü ve Turgut Özel gibi pek çok devlet adamının memleketi olarak bilinir.

Malatya Otogarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Malatya Otogarı Ulaşım Haritası >> Bu harita aracılığyla Malatya Otogara ulaşım için trafik yoğunluğunu görüp kolayca yol tarifi alabilirsiniz. Malatya Otogarı adresi ve iletişim bilgileri, telefon numaralarına yine bu sayfada altta yer verilmiştir.

Malatya Otogar Adresi: Maşti Cevat Paşa Mah. Ankara Cad. 5. km Merkez/MALATYA

Malatya Otogarı Telefon Numaraları:
Tel: 0422 238 47 68
Faks: 0422 -
E-Posta: -

Malatya Otobüs Firmaları Bilgileri

Malatya Otogarından ülkemizin diğer şehirlerine sefer düzenleyen tüm otobüs firmaları yukarıda listelenmiştir. Malatya Otobüs Firmaları isimleri üstüne tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu sayfalarda otobüs firmalarının Malatya Otogarı otobüs bileti satış ofislerinin telefon numaraları yer almaktadır.

Malatya Otobüs Bileti

Diğer illerden Malatya'ya veya Malatya'dan diğer illere yapacağınız seyahat için dilerseniz otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Sayfamızın üst kısmında bulunan otobüs bileti arama kutusu kalkış ve varış yeri ile tarih seçtikten sonra "Otobüs Bileti Bul" butonuna basınca size o güzergahtaki tüm otobüs firmalarını, hareket saatlerini, güzergah bilgisini, otobüs teknik özelliklerini, boş koltukları ve otobüs bileti fiyatlarını listeleyecektir. Bu listeden seçerek Malatya Otobüs Biletini güvenli bir şekilde online satın alabilirsiniz.

Malatya’da Gezilecek Yerler

Malatya ili hem yemyeşil doğası hem de tarihi e kültürel zenginliği ile görülecek pek çok yere sahiptir. Şehrin kültüründeki çeşitlilik ve tarihi kalıntılar bir hayli fazladır. İlk yerleşmelerin 7000 yıl öncesine uzandığı Malatya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerin birçoğu şehir merkezinde yer almaktadır. Malatya gezisi için karayolunu kullanabilirsiniz. Yapacağınız yolculuklar için otobüs bileti alabilirsiniz. Ancak vakit sorunu yaşıyorsanız sitemiz üzerinde online otobüs bileti alarak vakit kazanabilirsiniz. Malatya gezisi için minimum 2 gün ayırmanızı ve oluşturduğumuz gezi rotasını takip etmenizi öneririz.
Malatya Müzesi
Arslantepe Ören Yeri
Eski Malatya Ulu Camii
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı
Yeni Camii
Levent Vadisi
Beşkonaklar ve Etnografya Müzesi
Tohma Çayı Kanyonu
Günpınar Şelalesi

Malatya’da Ne Yenir?

Malatya tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her medeniyetin kültürünü mutfağına taşımış zengin bir bölgedir. Malatya mutfağında geleneksel yemeklerde sıklıkla et ve bulgur kullanılmaktadır. Mutlaka tatmanız gereken lezzetleri liste haline getirdik.
Analıkızlı
İçli Köfte
Kiraz Yaprağı Köftesi
Kurşun Geçmez Köfte
Keloğlan Köftesi
Kağıt Kebabı
Kuzu Dolma
Patlıcan Tava
Domatesli Kebap

Malatya’da Nerede Kalınır?

Turizm son dönemlerde hızlı bir şekilde gelişmesi ile Malatya’da konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Malatya konumu sayesinde bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Malatya’da her türden konseptte her bütçeye göre 3, 4 ve 5 yıldızlı otel seçenekleri mevcuttur. Özellikle merkezde bulunan oteller oldukça lüks ve uygun fiyatlıdır.

Malatya Gezi Rehberi

Malatya otobüs bileti satın alarak keyifli bir otobüs yolculuğu ile Malatya'ya ulaşım nasıl yapılır? Malatya'nın gezilip görülecek yerleri, konumu, tarihi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, yemekleri, ne yenir? nere de yenir? alışveriş noktaları ve Malatya'ya özgü hediyelik eşyalar. Tüm bu bilgilere "Malatya Gezilecek Yerler" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.