türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
anıtkabir

Ankara Gezi Rehberi

Ankara Konum ve Ulaşım

Ankara ilimiz İç Anadolu Bölgesinde yer alır. Doğusunda Türkiyenin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak, batısında ise Sakarya Nehrinin bulunduğu ovalık alana kurulmuş olan Ankara, Türkiye’nin en geniş kapalı havzasında yer alan Tuz Gölü’nün de kuzeyindedir.

Ankara, doğusunda 75km mesafede Kırıkkale, kuzeydoğusunda 131km’de Çankırı, kuzeybatısında 191km Bolu, batısında 233km Eskişehir, güneyinde 258km Konya , güneydoğusunda ise 184km Kırşehir ve 225km Aksaray illeri ile komşudur.

Ankara’nın İstanbul’a olan uzaklığı 453km, İzmir’e 579km, Antalya’ya 544km’dir.

Ankara’nın merkezi hariç toplam 25 ilçesi bulunmaktadır.

Ankara coğrafi konumu ve jeopolitik önemi nedeniyle Türkiye’nin birçok bölgesine uzanan karayolu ve otoyolların bağlantıları üzerinde bulunmaktadır.

Yenimahalle ilçesi Söğütözü mevkiinde bulunan Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) bünyesindeki otobüs firmalarıyla diğer şehirlerle olan karayolu ulaşımında hizmet vermektedir. Ankara Aşti Otogarı ve Ankara Otobüs Firmaları'nın bilgilerini web sitemizde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Şehir içinde ise şehrin her noktasına ulaşım araçları mevcutken, merkezi noktalardaki istasyonlarıyla metro sistemi de bulunmaktadır.

Havayolu ulaşımında şehir merkezine 35 dakika mesafede bulunan Esenboğa Uluslararası Havalimanı iç ve dış hatlarda uçuşlarıyla hizmet vermektedir.

Demiryolu ulaşımı için TCDD Genel Müdürlüğü Ankara’nın Altındağ ilçesinde olup, Yüksek Hızlı Tren Garı’ndan Eskişehir ve Konya istikametlerine seferler yapılmaktadır.

ankara kalesi

Ankara'nın Tarihi

Ankara’nın geçmişinde birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı, günümüze kadar olan zaman içerisindeki antik kazı çalışmalarında elde edilen verilerle belirlenmiştir.

MÖ 2000’li yıllara kadar uzanan tarihiyle şehir, en eski Hitit Medeniyetinden izler taşımaktadır. Hititlerin sonrasında Friglerin ve Lidyalıların hakimiyetinde kalmış olan bölge ,Pers İmparatorluğunun egemenliğiyle tarih yolculuğuna devam etmiştir.Anadoludan İran’a uzanan Kral Yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur. MÖ 2.yy’da Roma İmparatorluğu sınırlarına katılmış olan Ankara, daha sonra Bizanslılar döneminde tipik bir Ortaçağ görünümü almıştır.

Selçukluların 1071 Malazgirt Zaferiyle Anadolu’ya geçmesinin ardından askeri konum özelliği kazanan şehir MS 1400’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyeti altına girmiştir.

Kurtuluş Savaşında merkezi bir üs konumunda olan Ankara , Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923’de Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olarak ilan edilmiştir.

Bugünse zaman içerisinde gelişen modern şehir görünümüyle Ankara metropol kent niteliğindedir.

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve inkılaplarının önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu , eski adıyla Rasattepe bugünkü adıyla Anıttepe mevkiinde bulunan yapıdır. İnşaası 1944-1953 yılları arasında 4 aşamalı olarak 9 yılda tamamlanmıştır. Anıtkabir, her zaman Atatürk’ün mezarını ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı misafirlere ücretsiz olarak açıktır. Anıttepe alanı içerisinde Barış Parkı, Aslanlı Yol, Kuleler, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Anı Dükkanı, Simgesel kabartma heykellerin bulunduğu Anıtkabir’de ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin 2. Cumhurbaşkanı ve Ulu Önderimizin silah arkadaşı İsmet İnönü’nün de mezarının olduğu bir bölüm bulunmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy'un Evi

Milli şairimiz ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un Altındağ ilçesi Hamamönü mahallesindeki evi müze olarak ziyaretçilere açıktır. Ev, ahşap özellikte iki katlı klasik Ankara evi tarzındadır. Etrafı duvarlarla çevrili olan avlu kapısından içeriye girildiğinde bahçede, ünlü şairin ailesine ait fotoğraflarla, yazdığı şiirler ve Osmanlıca eserleri sergilenmektedir. Ev içerisinde ise yaşadığı zamana ait özellikleriyle şahsi eşyalarını gözlemlemeniz mümkün.

Ankara Kalesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan bu tarihi yapı ,tahminen MÖ2.yy’dan kalma Romalıların Galatların ve Selçuklular gibi medeniyetlerin izlerini barındıran kültürel bir mirastır.O zamanlar yerleşim alanı olduğu kadar askeri yapı özelliğinde de olan kalenin surları Augustus Tapınağının olduğu bölgeye kadar genişletilmiştir. Bizanslılar ve daha sonraki dönemlerde Osmanlılar tarafından tadilat görmüş olan kalenin, en tepe burcu olan Akkale Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün emriyle Eti Müzesi olarak kullanılmış, Anadolu Medeniyetler Müzesi kapsamına alınmıştır.

Kale surlarının iç ve dış kısımlarında Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtan evler, hediyelik eşya dükkanları, restaurantlar, otel ve sanat evi gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Ayrıca, Ankara Kalesinin yakınında bulunan Rahmi M.Koç Müzesi ve Etnografya Müzesi gezebilir, Paleolitik çağdan günümüze kadar geçen uzun süreçte bu bölgede yaşamış kültürlerin tarihi kalıntıları hakkında farklı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Roma Hamamı

MS 3.yyda dönemin Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına inşa edilmiştir. Ankara’nın Altındağ ilçesi sınırlarında olan bu tarihi höyükte Roma, Bizans, Selçuklu ve Frig medeniyetine ait kalıntılara rastlanmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda hamam içerisindeki planda soğukluk, yüzme havuzları, ılıklık ve sıcaklık bölümleri belirlenmiş ayrıca sütun parçalıyla ayrılmış giyinme ve yıkanma bölümleri dikkat çekmektedir. O zamanın şartlarıyla kış aylarında sütunlar arasına döşenmiş tuğlaların içlerindeki boşluklardan geçen sıcak havanın odaları ısıtmakta kullanıldığı tespit edilmiştir.

Atakule

Ankara şehir merkezinde Çankaya konumunda bulunan Atakule , şehrin sembollerinden birisidir. Ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden olan Atakule, sanattan sosyal yaşama birçok etkinliğin ortak mekanı olmasının yanısıra AVM özelliğiyle içinde bulunan alışveriş mağazalarıyla hizmet vermektedir. Atakulenin teras kısmında yeralan döner restaurantı farklı ambiyansıyla 360 derece şehir manzarasında yemek yeme keyfini de vadetmektedir.

Harikalar Diyarı

Sincan ilçesinde yer alan park Avrupanın en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır. Park içerisinde birçok masal kahramanı ve çizgi film karakterlerinin irili ufaklı balmumu heykellerine rastlamanız mümkün. Bu renkli ve eğlenceli ortamda geniş yeşil alanlar, büyük yapay bir gölet, kafe ve lokaller ,mini golf sahası ,basketbol ve futbol sahaları ,go-kart pisti, 5000 kişilik tiyatro ,kaykay pisti ve gezi yolları bulunmaktadır.

Taraklı Evleri

Türkiye’nin en sakin beşinci ilçesi olduğu söylenir Taraklı’nın. Osmanlı döneminin mimarisini taşıyan ve her biri ayrı ayrı karakterlere sahip yüzlerce cumbalı konak tarzı evler karşılar sizi burada. Yöresel ürünler kurutulmuş sebzeler, tahtadan oyulmuş objeler, köy ekmeği ya da dokunmuş bezler satın alabilir, köpük helvanın tadına bakabilirsiniz. Adeta açık hava müzesini andıran Taraklı beldesinin sokakları bu güne kadar binlerce gezginin ilgi odağı olmuş. Asırlık devasa çınar ağacı çok sayıda fotoğrafçının kadrajına girmiş. 1500’lü yıllarda yapılmış olan tarihi eser niteliğindeki Yunus Paşa Camisi görenleri kendine hayran bırakır. Taraklı Evliya Çelebinin seyahatnamesinde bile doğal güzellikleriyle etrafındaki şimşir ağaçlarıyla yer almış görülmeye değer bir beldedir.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara sınırları içerisinde Elmadağ’ın kuzey yamacında yer alır. Şehir merkezine 18km uzaklıktaki kayak merkezi yerli ve yabancı misafirleri ağırlayabilmektedir. Konaklama tesisleri , restaurantlar, kayak evi, otellerin olduğu gözde kış mekanında sezon, Ocak- Mart ayları arasında kayak tutkunlarına hizmet vermektedir. Kompleks mekana yoğun talep olması nedeniyle yakın geçmişte yapay kar makinesi de kurulmuştur.

Aqua Vega Akvaryum

Ankara ilinin Mamak ilçesinde yer almakta olan Aqua Vega Türkiye’nin 2.büyük tünel akvaryumudur. 24 farklı bölümden meydana gelen 2 katlı mekanda 12000 civarında farklı deniz canlısı bulunmaktadır. İçerisindeki sürüngen ve balık çeşitlerinin dışında , dalış okulu, tuz mağarası, deniz kabukları müzesi, gift shop ,pet shop , cafe-restaurant da bulunmaktadır. Dalış okulundaki dalış eğitimine katılarak en büyük tank içerisine dalış yapabilir, balıklarla birlikte yüzerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

hacı bayram veli camii

Ankara Festivaller

Ankara Uluslararası Film Festivali; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Nisan ayında düzenlenmektedir. Festival kapsamında kısa ve uzun metrajlı dallarda ödüllü film yarışması ve diğer sanatsal etkinlikler yer almaktadır.

Büyük Ankara Festivali; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen festival Temmuz ya da Ağustos ayına denk gelmektedir. Katılımcılara müzik şöleni yaşatan günler kapsamında sevilen sanatçılar ve gruplar tarafından konserler organize edilmektedir.

Ankara'da Yeme İçme

Ankara ve ilçeleri tam anlamıyla yeme-içme mekanı konusunda hiç sıkıntınızın olmayacağı bir şehirdir. Yöresel lezzetleri olduğu gibi istediğiniz birçok mutfağın örneklerini bulabileceğiniz seçenekler mevcuttur. Özellikle Anadolu lezzetleri ile yemek kültürünü ağırlıklı olarak bulabilirsiniz.

Yöresel lezzetlerin en favori olanları arasında , miyane, dutmaç, toyga çorbası, Ankara tavası, sızgıç, siyel, pıtpıt pilavı, oğmaç aşı, efelek dolması, balamacın ekmeği, kete, bazlama ,gözleme, nevzeme, ayva boranası, höşmerim, kar helvası sayılabilir.

Ankara Otobüs Bileti

Ankara'ya yapacağınız seyahatler için en ucuz Ankara otobüs biletini Ankara Otobüs Firmaları Ankara As Turizm, sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.

Ankara Seyahat Yazıları

Ankara'da Gezilecek Doğal Güzellikler >

Ankara'da Gezilecek Tarihi Yerler >

Ankara'da Ne Yenir? >

Ankara'da Yapılacak Eğlenceli Aktiviteler >

Ankara Rahmi Koç Müzesi >

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi >