türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
dört ayaklı minare

Dört Ayaklı Minare Şeyh Mutahhar Camii

Diyarbakır’da gezilecek yerler dendiğinde ilk sıralarda kendisine yer bulan Dört Ayaklı Minare Şeyh Mutahhar Camii en ilginç minare anıtlarındandır. Siyah ve beyaz taşlardan yapılmış olan Sur ilçesindeki yapı yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmeye aralıksız devam ediyor. İnanç ve Kültür turizmi çerçevesinde sizlerde Diyarbakır’a gittiğinizde bu tarihi yapıyı ziyaret edebilir, çeşitli dönemlere nasıl ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz.

Dört Ayaklı Minare Tarihi

Bir süre restore çalışmaları devam ettikten sonra açılmış olan tarihi yapının yapım dönemi ise 1500lü yıllara dayanıyor. Akkoyunlu Devleti’nin hükümdarlarından olan Kasım Bey tarafından inşa ettirilmiş camii günümüzde halen ihtişamlı minaresiyle kendisini gösteriyor. Tarihçilerin yaptıkları araştırmalar sonucunda varılan kanaate göre Akkoyunlular’ın en önemli anıtsal eseridir.

İsminin Şeyh Mutahhar olmasının nedeni ise bulunduğu arsanın ona ait olmasıdır. Kabir üzerine inşa edilmiş olan Dört Ayaklı Minare Şeyh Mutahhar Camii birçok kaynakta ise Kasım Bey Camii olarak da geçmeye devam ediyor. Var olan en dikkat çekici yönü ise tek bir taş üzerine dört köşeli olacak şekilde inşa edilmiş olmasıdır. Bundan dolayı daha çok Dört Ayaklı Minare olarak isimlendirilmiş ve yüzyıllar boyu bu şekilde anılmıştır. Var olan dört köşenin neyi simgelediği ise çokça sorulan sorular arasındadır. En önemli ve kuvvetli iddia ise İslam’ın dört mezhebini işaret etmesi şeklindedir. Ayrıca bir inanışa göre ise bu sütunların altından toplamda yedi defa geçen kişinin arzuladığı dilek kabul edilirmiş.

 

Şeyh Mutahhar Camii (Dört Ayaklı Minare) Özellikleri

Çokça meşhur olan Hasan Paşa Hanı’na girmeden kenar taraftaki küçük sokakta yer alan Dört Ayaklı Minare Şeyh Mutahhar Camii mimari yapısıyla dikkatleri çekiyor. Tek kubbeye sahip olup diğer camilerden farklı olarak kare planlıdır. Kuzey ve güney kısımlarında ikişer pencere yer alır, yan kısımlarında ise üçer pencere bulunur. Bu pencerelerin hemen hepsinde kemerli bir girinti alan bulunması da oldukça özenli bir işçiliği gösterir. Mihrap bölümünde de yine aynı şekilde kemerli kısımlar söz konusudur. Diyarbakır simgelerinden olan Dört Ayaklı Minare Şeyh Mutahhar Camii son yıllardaki olaylardan dolayı da bir hayli bilinir olmuştur. Sizlerde hem tarihi açıdan değerli hem de sanatsal farklılıklarıyla dikkat çekici bu önemli yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Sıradan tarihi yapıların çok üstünde bir kazanım olacağı şüphesizdir.

Dört Ayaklı Minare'ye Nasıl Gidilir?

Diyarbakır'ın insanı büyüleyen tarihi sadece Türkiye'nin değil dünyanın ilgisini çekmektedir. Dört Ayaklı Minarenin ününü duyan tarih severler bu özel anıtı görmek için Diyarbakır'a akın etmektedir. Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minareye ulaşım için şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanmak isteyenler için Diyarbakır Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek kendisine en uygun Diyarbakır Otobüs Biletini online satın alabilirler.