türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat

Kilis Otobüs Firmaları

Kilis Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yolcu taşımacılığı yapan Kilis otobüs firmalarının iletişim bilgileri, Kilis Otogarı otobüs firmaları yazıhane telefon numaraları, Kilis Otogar'dan diğer il ve ilçelere düzenlenen otobüs seferleri, otobüs bileti fiyatları, otobüs hareket saatleri bilgilerine kolayca bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Kilis Otobüs Bileti

Kilis Otobüs Firmaları Telefon Numaraları

 
Kilis Otogar

Kilis

Kilis ili, Akdeniz ile Güneydoğu bölgeleri arasında yer alan bölgeye verilen isimdir. Kilis, Türkiye’nin Suriye sınırına en yakın ilidir. Suriye, Kilis arasındaki sınır bölge mesafesi 5 km’dir. Bölge MÖ 1700 yıllarında Hitit Devleti’nin en önemli kentlerinden biriydi. Hitit uygarlığının heykel atölyesi bu bölgede kurulmuştur. Bu özelliği ile Kilis bir heykel atölyesi olan kent olarak dünya tarihinde tektir. Bölge tarihinde sırası ile Asur, Med ve Perslere ev sahipliği yapmıştır. Büyük İskender’in Pers Devletini yıkması ile Kilis kenti Roma imparatorluğunun hakimiyeti altına girmiştir. Bölge M.S 636 yılına kadar bir Bizans kenti olmaya devam etmiştir. Kilis bölgesi özellikle Hz Ömer döneminde İslam dinin kabul etmesi ile İslam topluluğuna katılmış bir bölgedir. Bölgede genellikle Oğuz boyundan gelen Türkmenler yaşamaktadırlar. 1071 Malazgirt savaşı ile beraber Selçuklular Anadolu’da bir Türk Devleti kurmuş ve Kilis bölgesine Türkmen beyleri ve Türkmen sancakları yerleştirilmiştir. Kilis’te üzüm bağları ve zeytinlikler şehrin geçim kaynağını oluşturmaktadır. Ayrıca bölgede pamuk, deri tekstili ve ipek dokumacılığı çok önemli bir gelir kaynağıdır. Kilis özellikle Hatay- Maraş bağlantısı ve güneybatıda Türkiye-Suriye sınır boyunda olması açısından önemli bir konuma sahiptir. Bu konumu ile kent Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasında bağlantı sağlamaktadır. Kilis 1995 yılında ol olma statüsü kazanmıştır. Suriye sınır hattına sadece 5 km uzaklıktaki Kilis 1521 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Kilis tarihi ticaret ve ulaşım yollarının kesiştiği noktadaki eski bir şehirdir. Karışık ve dolambaçlı sokakları, üzüm ve zeytinliklerle örülü caddeleri ve tarihi yapıları ile şehir oldukça ilginç bir gezi rotasıdır.

Kilis Otogarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kilis Otogarı Ulaşım Haritası >> Bu harita aracılığyla Kilis Otogara ulaşım için trafik yoğunluğunu görüp kolayca yol tarifi alabilirsiniz. Kilis Otogarı adresi ve iletişim bilgileri, telefon numaralarına yine bu sayfada altta yer verilmiştir.

Kilis Otogar Adresi: Yavuz Sultan Selim Mah. Merkez/KİLİS

Kilis Otogarı Telefon Numaraları:
Tel: 0348 -
Faks: 0348 -
E-Posta: -

Kilis Otobüs Firmaları Bilgileri

Kilis Otogarından ülkemizin diğer şehirlerine sefer düzenleyen tüm otobüs firmaları yukarıda listelenmiştir. Kilis Otobüs Firmaları isimleri üstüne tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu sayfalarda otobüs firmalarının Kilis Otogarı otobüs bileti satış ofislerinin telefon numaraları yer almaktadır.

Kilis Otobüs Bileti

Diğer illerden Kilis'e veya Kilis'ten diğer illere yapacağınız seyahat için dilerseniz otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Sayfamızın üst kısmında bulunan otobüs bileti arama kutusu kalkış ve varış yeri ile tarih seçtikten sonra "Otobüs Bileti Bul" butonuna basınca size o güzergahtaki tüm otobüs firmalarını, hareket saatlerini, güzergah bilgisini, otobüs teknik özelliklerini, boş koltukları ve otobüs bileti fiyatlarını listeleyecektir. Bu listeden seçerek Kilis Otobüs Biletini güvenli bir şekilde online satın alabilirsiniz.

Kilis’te Gezilecek Yerler

Kilis bölgesinde başta Bizans için çok önemli olarak kabul edilen Ravanda Kalesi olmak üzere gezilip görülecek daha pek çok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. Kilise yapacağınız yolculuklarda otobüs seyahatini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yolculuk için sitemiz üzerinden online otobüs bileti satın alabilir veya size en yakın iletişim bilgilerini bulabilirsiniz. Otobüs bileti al işleminin ardından sizin için oluşturduğumuz harika gezi rotasını takip edebilirsiniz.
Ravanda Kalesi
Talha ve Zübeyir Türbesi
Söğütlüdere
Oylum Höyük ve Mozaiği
Neşet Efendi Konağı
Aidesim Mozaikli Bazilikası

Kilis’te Ne Yenir?

Kilis mutfağı yöreye özgü yemekler ile zengin bir yapıya sahiptir. Kilis mutfağında en çok kullanılan ürünler et ve bulgur türleridir. Sizler için Kilis’in en beğenilen yemeklerini listeledik.
Kilis Tava
Lebeniye
Oruk
Burma Tatlısı
Şıhılmahşi
Züngül
Tava Katmeri
Gerebiç
Teşrübe

Kilis'te Nerede Kalınır?

Kilis şehir merkezinde genellikle 2 ve 3 yıldızlı konaklama otelleri bulmak mümkün. Ayrıca konaklama için misafirhaneleri veya öğretmen evini de tercih edebilirsiniz.

Kilis Gezi Rehberi

Kilis otobüs bileti satın alarak keyifli bir otobüs yolculuğu ile Kilis'e ulaşım nasıl yapılır? Kilis'in gezilip görülecek yerleri, konumu, tarihi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, yemekleri, ne yenir? nere de yenir? alışveriş noktaları ve Kilis'e özgü hediyelik eşyalar. Tüm bu bilgilere "Kilis Gezilecek Yerler" sayfamızdan ulaşabilirsiniz.