türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
antalya kaleiçi

Antalya Kaleiçi

Her sokağı buram buram tarih kokan Kaleiçi, Antalya’nın ilk yerleşim yeridir. Eşsiz sur duvarları ve tarihi sokakları ile görenleri büyüleyen Kaleiçi Antalya’nın Muratpaşa ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. Helenistik dönemde kurulduğu tahmin edilen Kaleiçi’nin küçük bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Bölgede bulunan eski evler dönemin mimarisi ve yaşam şekli ile ilgili bilgi alınmasına olanak sağlamaktadır. Günümüzde oldukça iyi korunmuş olan bu yapılar dönemin sosyal yapısıyla ilgili bilgi alınmasına da olanak sağlamaktadır. Bölgede bulunan tarihi yapıların zamanla harabeye dönmemesi için restorasyon yapılmıştır. Restore edilen tarihi mekanlarda bugün birçok işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler içerisinde restoranlarda yer almaktadır. Günümüzde tarih esintileri olan bu yapılarda yemek yemek veya kahve içmek mümkün kılınmıştır.

Antalya Kaleiçi Hakkında

Kaleiçi’ne giriş yapıldıktan sonra dar sokaklar göze çarpmaktadır. Bu dar sokaklar limandan yukarıya doğru ilerleyen bir güzergaha sahiptir. Sokaklarda yürürken tarihe ev sahipliği yapan mimari eserler göze çarpmaktadır. Antik dönem içerisinde oldukça etkili bir liman kenti olduğu bilinen bölge deniz ticaretinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Bölgenin liman kenti olması bölgede yaşayan insanların refah içerisinde hayatlarını geçirmesine neden olmuştur. Öyle ki bu denli önemli bir merkez olması sebebiyle Roma Hükümdarı Hadrianus bölgeyi ziyaret etmiştir. Pamphylia bölgesinin sınırları içerisinde yer alan Kaleiçi Roma, Bergama, Bizans ve Osmanlı’dan izler taşımaktadır. Tarihi yapılar incelendiğinde görülen mimari eser ve teknikler bölgede yaşamış olan medeniyetler hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmesine yardımcı olmuştur. Dış sur yönünde uzanan sokaklar içerisinde önemli tarihi eserler bulunmaktadır.

 

Antalya Kaleiçi Tarihi Yapıları

Korkut Camisi, Hıdırlık Kulesi, Hadrianus Kapısı önemli mimari eserler arasında yer almaktadır. Hadrianus Kapısı yalnızca Kaleiçi’nin değil Antalya’nın en değerli tarihi yapılarından biridir. Bu kapı gerek görkemi gerekse üzerinde ki oymalar ile dikkat çekmektedir. Kapıdan içeriye girildikten sonra kaleiçi'nin eşsiz tarihi dokusuna ev sahipliği yapan evler görülmektedir. Surların içerisin de yer alan 3000 den fazla ev mevcuttur. Bu evlerin bir kısmı yerli halk tarafından kullanılırken bir kısmı ise restore edilerek işletme olarak kullanılmaktadır.

Antalya Kaleiçi Ulaşım

Antalya'nın merkez ilçesi Muratpaşa sınırlarında bulunan Kaleiçi, Antalya içinden gelecek misafirler için oldukça kolay bir lokasyondadır. Antalya Kaleiçi dünyaca ünlü ve merak edilen bir yer olması sebebi ile ülkenin ve dünyanın her yerinden misafir ağırlamaktadır. Kaleiçine ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edecek tarih severler, Antalya Otobüs Firmaları sayfamızdan firmaları karşılaştırıp en uygun Antalya Otobüs Biletini online satın alabilirler.