türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
akçar sahil

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Konum ve Ulaşım

Balıkesir ili Marmara Bölgesinin güneyinde yer almaktadır. Kuzeyinde Marmara Denizine, batısında Ege Denizine kıyısı olan il, tarihi ve turistik özellikleriyle bol ziyaretçi alan bir konumdadır. Doğusunda 151km ile Bursa, 228km ile Kütahya, güneyinde 141km ile Manisa, 176km ile İzmir , batısında 200km ile Çanakkale illerine komşudur. İstanbul’a olan mesafesi 390km olan Balıkesir, Ankara’ya 535km, Antalya’ya 505 km mesafededir.

Balıkesir ili büyükşehir statüsünde olup, 20 adet ilçeye sahiptir. Marmara ve Ege Denizinde toplam 22 ada Balıkesir’e bağlıdır.

Karayolu ulaşımı için merkeze 6,5km uzaklıkta bulunan Balıkesir Şehirlerarası Otobüs Terminali ,Türkiye’nin her yerine olan ulaşımda çok sayıda otobüs firmasıyla hizmet vermektedir. Balıkesir Otobüs Firmaları ile ilgili ayrıntılı bilgileri ilgili sayfamızda bulabilirsiniz. Balıkesir ilinin, Ankara, İstanbul, İzmir, Çanakkale ve Bursa yönlerine karayolu bağlantısı bulunmaktadır.

Balıkesir ili, Ankara, İzmir ve Bandırma’ya demiryolu bağlantılıdır. Tren garı şehir merkezindedir.

Havayolu ulaşımı için ise Koca Seyit Havaalanı Edremit ilçesine 8km uzaklıktadır. Havaalanı dış hatlara kapalı olup, İstanbul ve Ankara yönüne uçuşları ile hizmet vermektedir.

Denizyolu ulaşımı için İstanbul’a Bandırma üzerinden feribot seferleri düzenlenmektedir.

balıkesir şeytan sofrası

Balıkesir'in Tarihi

En eski çağlarda Balıkesir civarında Misyalılar yaşamaktaydı . Daha sonrasında Truvalılar, Hititliler, Frigler, Persler, Büyük İskender ve Bergama Krallıkları bölgede hüküm sürmüştür. Bizanslıların ve Selçukluların hakimiyetine de giren şehir kuruluş döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. “Karesi” olarak anılan şehir Cumhuriyetin ilanından sonra Balıkesir vilayetine dönüştürülmüştür.

Balıkesir Turistik Yerler

Antik Kent kalıntıları, doğa parkları, masmavi sahilleri ,müzeleri ile Kaz Dağlarının oksijeni bol eteklerinde keyifli bir gezi deneyimi vadeden Balıkesir ili, her geçen gün popülerliği artan gözde turizm rotasıdır.

Antandros Antik Kenti

MÖ 1200’lü yıllara uzanan geçmişiyle Antandros Antik Şehri Edremit ilçesindedir. Günümüze kadar yapılan kazılarda Roma dönemine ait mozaikler ve lahitler çıkarılmıştır. Troya Savaşında da adı geçen şehir tarihi kayıtlara göre Afrodit kültüründen etkileşimler taşımaktadır. Antik kente ait eserlerin bir kısmı Bursa Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Kaz Dağları

Yunan mitolojisine göre güzellik tanrıçası Afrodit’in yaşamını sürdürdüğü Kaz Dağları Balıkesir Çanakkale arasında uzanır. Muhteşem doğası, bol oksijenli tertemiz havası, meşe kestane gürgen ormanları, şelaleleri ve içinde yaşattığı doğal yaşam canlılarıyla adeta cennetten bir parça olan Kaz dağlarından Gönen ve Biga çayları geçmektedir.

1993 yılında milli park ilan edilen Kaz dağlarında kamp yapabilir, turlara katılıp Pınarbaşı, Hasanboğuldu, Şahindere kanyonu , Mıhlı çayı, Sarıkız tepesi, Mehmetalan köyü gibi rotaları gezebilirsiniz.

Kyzikos Antik Kenti

Erdek ilçesi yakınlarındaki bu tarihi bölge , ünlü coğrafyacı Strabon’un kayıtlarına göre eskiden iki köprü ile ana karaya bağlı bir adaydı. Birçok farklı medeniyetin geçtiği kent eski çağlarda bilimin ve kültürün merkeziydi. 1063 yılında büyük bir depremle yıkılan ve anakarayla birleşen ada, günümüze kalan antik kalıntılarıyla ulaşmıştır.

Cunda Adası

Ege Denizinin en büyük 4. Adası olan Cunda , Ayvalık ilçesine bir köprü ile bağlıdır. Rumlardan kalma manastır, kilise ve evlerin bulunduğu ada yaz sezonunda tatilcilerin akınına uğramaktadır. 1976’da sit alanı olarak tescillenen ada sokaklarında, çiçekli bahçeleri, taş evleri, şirin kafeleri görebileceğiniz gibi gift shoplardan deniz kabuklarından yapılmış hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Romantik ambiyansıyla Fahrisin Tepesinde gün batımını seyredebilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası

Erdek ilçesinin bulunduğu yarım ada eski çağlardan bu yana yerleşim yeri olmuştur. %70i ormanlık alandan oluşan bölge, bakir koyları, tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Kapıdağ yarımadasında ilerlerken Kyzikos antik kentini, Hadrianus Tapınağını ,Kirazlı Manastırını, Zeytinli adayı, Seyitgazi Tepesini Ballıpınar ve Ormanlı köylerini gezebilir, tertemiz sahillerinde yüzebilir, yöreye özgü Girit kurabiyesini yiyebilirsiniz.

Gönen Kaplıcaları

MS 2.yy’a ait olan kitabelerde Gönen’den “sıcak su şehri” olarak bahsedilmektedir. Yıllardan beri başta romatizma ve cilt rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa şifa olan kaplıca suları bu bölgede bulunmaktadır.

balıkesir merkez

Ayvalık

Egenin en güzel yörelerinden biri olan Ayvalık, kendine has ruhu ve görsel cazibesiyle ziyaretçilerine keyifli bir tatil vadetmektedir. Tarihi Rum evlerinin süslediği sokaklarında , kiliseler, butik mekanlar, zeytin ve zeytinyağı satış yerleri ,takıcılar ve kafeler bulunmaktadır. Taksiyarhis Kilisesi, Saatli cami, Zeytin Müzesi, Antikacılar çarşısı, meşhur bit pazarı, Cennet tepesi, Şeytan Sofrası gibi mekanları ziyaretçilerin favorisidir. Ayrıca Sarımsaklı, Altıova, Armutçuk ve Cunda plajları serin ve temiz denizi ile oldukça rağbet görmektedir.

Yaz sezonunda Ayvalık’tan 22 adayı kapsayan tekne turları düzenlenmektedir.

Marmara adası

Keyifli ve huzurlu bir tatil geçirebileceğiniz Marmara adasına Erdek ilçesinden BUDO’ya bağlı deniz otobüsleri veya İstanbul’dan İDO’ya bağlı deniz otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Renkli çay bahçeleri , balık restoranları, bakımlı sahilleri ve butik otelleri ile Marmara adası konuklarının memnun olarak ayrıldığı tatil yörelerindendir.

Avşa adası

Balıkesir’e bağlı bu şirin ada Bizans ve Roma dönemini yansıtan kalıntıları günümüze dek koruyarak ulaştırmayı başarmıştır. Manastır mevkiinde dalış yapanlar, denizin 4m derinliğinde de bu kalıntılardan görebilmektedirler. Avşa adasının dört tarafını çevreleyen altın rengi kumsallarda yaz tatilinizi keyfinizce geçirmeniz mümkün. Adada bulunan butik otellerde veya pansiyonlarda konaklayabilir, bisikletle adayı turlayabilir, su sporları ve farklı aktivitelerde bulunabilirsiniz. Yöreye has hediyelikler satın alabilir, zeytinyağı ve şarapları tadabilirsiniz. Adaya ulaşım İstanbul ve Erdek’ten sağlanabilmektedir.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı

Bandırma İlçesine 19km uzaklıkta olan milli park, kapladığı alan ve içinde barındırdığı doğal yaşam itibariyle uluslararası bir öneme sahiptir. İçindeki gölün yapısı ve florası sebebiyle, çok çeşitli kuş türlerinin göç dönemlerinde mola ve yumurtlama alanı olma özelliğindedir. Kuş cennetinde mart-temmuz ve eylül-ekim dönemlerinde mevcut gözetleme kulesinden geniş bir alanda çok sayıda türü gözlemleyebilirsiniz.

balıkesir zeytinyağı

Balıkesir'de Yeme İçme

Bölgeye has yöresel yiyeceklerin çok çeşitli olduğu Balıkesir’de yemeden dönmeyin diyebileceklerimizin başında; ayvalık tostu, Susurluk ayranı, koruk suyu, çiğ börek, mürdük aşı, acı filiz kavurması, askalubrus, börülce ekşimesi, mafiş tatlısı, saçaklı mantı, Bigadiç helvası, kalamar dolması, sarmaşık sayılabilir. Ayrıca Erdek’ten zeytin ve zeytinyağı, Manyas’tan yoğurt satın alabilirsiniz.

Balıkesir Festivallari

Zeytinli Rock Festivali; her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen festival Edremit sahilinde 150.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Konserler ,eğlenceli aktiviteler ve çeşitli etkinlikler yer almaktadır.

Balıkesir Otobüs Bileti

Balıkesir'e yapacağınız seyahatler için en ucuz Balıkesir otobüs biletini Balıkesir Otobüs Firmaları 10 Tur, Balıkesir Turizm, Balıkesir Uludağ Turizm, Taç Akçay Travel sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.