türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
sarıkız türbesi

Sarıkız Tepesi ve Türbesi

Balıkesir iline bağlı Akçay ilçesinde yer alan Sarıkız Tepesi Kaz Dağları’nın en popüler gezi rotaları arasında yer almaktadır. Marmara ve Ege Bölgesi arasında kalan Kaz Dağları yemyeşil coğrafyası bol oksijenli havası ile doğasever ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Balıkesir’de bulunan Akçay Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde kalan Sarıkız Tepesi, aynı zamanda Kaz Dağları’nın en yüksek tepesidir. Dilden dile dolaşan yöresel bir efsaneye dayanan hikayesi sayesinde bu isimle anılmakta olan tepenin üst noktasında efsaneye konu olan Sarıkız’ın Türbesi de yer almaktadır.

Sarıkız Tepesi Efsanesi

Halk arasında bilinen efsanesine kısaca değinmek gerekirse; Çanakkale Ayvacık’ta yaşayan sarı saçlı güzeller güzeli bir kız çocuğu annesi vefat edince babası ile kalmıştır. Çobanlık yapan babası kızını da alarak Kaz dağlarının eteklerindeki bir köye yerleşir. Yıllar ilerledikçe Sarıkız çok güzel bir genç kız olur. Yaşlı babası bir gün hacca gitmek için kızını komşusuna emanet ederek kutsal topraklara gider. Aylar sonra döndüğünde ise dedikodular almış başını yürümüştür. Sarıkız’ın güzelliğini çekemeyen bazı art niyetli kişiler kıza bir sürü iftira atarlar. Üzüntüden ne yapacağını bilemeyen yaşlı adam kızını alarak Kaz Dağlarına çıkar ve genç kızı orada terk eder. Dağlarda yalnız kalan güzeller güzeli Sarıkız, orada Kaz sürüsüyle yaşamaya, yolu oradan geçenlere yardım etmeye, yol göstermeye başlar. Sarıkız’ı görenler daha sonra köye vardıklarında dağlarda yaşayan güzel bir ermiş kız olduğundan bahsederler. Bu söylentiler yaşlı babasının kulağına gelince adam hem kızının özlemi ile hem de merakından dağlara çıkar ve kızını bulur. Kazları ile yaşayan kız babasını görünce çok sevinir ve yaşlı adam namaz kılacak olduğunda ona abdest için denizden su getirir. Dağın zirvesinden elini uzatarak deniz suyu aldığına şahit olan yaşlı adam gözyaşlarını tutamaz kızının ermiş olduğuna inanır ve iftiraları sebebiyle kızına haksızlık ettiği için köy halkını lanetler. İnanışa göre adamın bedduası yüzünden o köyde hiç kimse yaşamamaktadır. Sarıkız’ın babasının kabrinin bulunduğu tepe ise Baba Tepe olarak anılmaktadır.

 

Sarıkız Tepesi Hakkında

Günümüzde yolu Akçay’a düşenler için Sarıkız Tepesi rotasına safari jeep turları organize edilmektedir. Yılın belli zamanlarında festivaller tertip edilmekte, bölgeye ait yöresel ürünlerin satışa sunulduğu çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan tepede günbatımı mutlaka görülmelidir. Akçay ilçe merkezinde Sarıkız ve kazlarını temsilen yapılmış bir heykel anıtı da yer almaktadır.

Sarıkız Tepesi Ulaşım

Balıkesir'in dünyaca ünlü Kaz Dağlarında bulunan türbe konum olarak Akçay sınırları içinde yer almaktadır. Sarıkız Tepesine şehir dışından gelecek doğa severlerBalıkesir Otobüs Firmaları sayfamızdan otobüs firmalarını karşılaştırıp en uygun Balıkesir Otobüs Biletini online satın alabilirler.