türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
antandros antik kenti

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan bir Troas kentidir. İda dağının güney eteklerinde yer alan bu antik kent arkeolojik açıdan birçok bilgiye ulaşılmasına olanak sağlamıştır. Antik çağda İda Dağı olarak bilinen dağ günümüzde Kaz Dağı olarak isimlendirilmiştir. Dağın eteklerinde kurulmuş olan Antandros Antik Kentinde yapılan arkeolojik çalışmalar kentin tarihinin MÖ 7-8 yy kadar uzandığını göstermektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen kentteki ilk çalışmalar Ege Üniversitesi bünyesinde 2001 yılında başlamıştır. Eşsiz bir tarihi güzelliğe ev sahipliği yapan kent her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gezip görmek ve tarihin tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistler için rehberler eşliğinde gezi yapmak da mümkündür.

Antandros Antik Kenti Arkeolojik Çalışmalar

Arkeolojik çalışmalar kent hakkında detaylı bilgiye ulaşılmasına olanak sağlamıştır. Villadan lahitlere kadar birçok detay bölgede ki kazılardan ele geçirilmiştir. Dönem insanlarının yaşam şekilleri, gelenek ve görenekleri hakkında bilgi vermesinin yanı sıra birçok mitosun da kaynağıdır. Mitolojiye göre dünyadaki ilk güzellik yarışması bu kentte yapılmıştır. Zeus’un eşi Hera, kızı Athena ve Afrodit arasında yapılan bu yarışmanın kazananı Afrodit olmuştur. Mitosa göre bu güzellik yarışmasının Liderliğini Troya prensi olan Paris yapmıştır. Paris bahsi geçen kadınlar arasında en çok Afrodit’i beğenmiş ve birinci seçmiştir. Afrodit Prens Paris’e dünyanın en güzel kadını olduğunu düşündüğü Helena’nın aşkını vaat ettiği için birinci seçilmiştir. Fakat bu durum sonrasında büyük bir savaşın başlangıcına neden olmuştur. Helena Sparta kralı Menelaos’la evli olduğundan Afrodit zor durumda kalmış ve sonucunda Helena’nın kaçırılmasına neden olmuştur. Helena’nın kaçırılması ardından tarihte büyük bir yere sahip olan Troya savaşı başlamıştır. Bu mitos birçok farklı şekilde anlatılarak çanakların üzerine resmedilmiştir.

 

Antandros Antik Kenti Hakkında

Antandros Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmalar da birçok lahit ele geçirilmiştir. Bu lahitlerin içerisinde ölülerin ne şekilde gömüldüğü bilgisine ulaşmak mümkün olmuştur. Kimi lahitlerde ölüler yakılmış kimilerinde ise cenin pozisyonunda gömülmüştür. Dönem insanlarının ölü gömme tekniklerinin yanı sıra mezar içerisine bırakılmış olan parfüm şişesi ve çömlekler mezar sahibi hakkında detaylı bilgiye ulaşılabilmesine yardımcı olmuştur. Netropol alanlarında yapılan çalışmalar arkeoloji için büyük bir öneme sahiptir. Bunların dışında Roma mimarisi hakkında birçok bilgiye ulaşılmasını sağlayan Yamaç evler mevcuttur. Roma villası olarak da isimlendirilen bu evler dönem insanlarının yaşam şeklinin ne olduğu hakkında bilgi vermektedir. Evler içerisinde mozaikler ve duvar resimleri mevcuttur. Duvar resimlerinde genellikle hizmetli olan kesim resmedilmiştir. Ellerinde yaptıkları işler ile betimlenen kadınlar duvar üzerine renklendirilerek çizilmiştir. Mozaik desenler dönem içerisinde önemli olan siyasi ve kültürel figürler oluşturmaktadır. Yazlık ve kışlık misafir ağırlama odaları dönem insanlarının misafirlerine ne kadar değer verdiğini göstermektedir. Bu eşsiz güzellikleri günümüzde görmek mümkündür. Çevresel faktörlere bağlı olarak villaların bir kısmı yıkılmış olsada içerisinde mozaik desenlerini detaylı olarak görmek mümkündür. Balıkesir ilinin en çok turist çeken bölgelerinden biri olması Antandros Antik kentini günümüzde oldukça önemli kılmaktadır.

Antandros Antik Kenti Ulaşım

Balıkesir'in Edremit ilçesi, Çam mahallesi, Altınoluk'ta yer alan Antandros Antik Kenti, Türkiye genelinde bilinen ve merak edilen bir yer olması sebebi ile ülkenin her şehrinden misafir ağırlamaktadır. Kente ulaşmak için şehirler arası otobüs yolculuğunu tercih edecek tarih severler, Balıkesir Otobüs Firmaları sayfamızdan firmaları karşılaştırıp en uygun Balıkesir Otobüs Biletini online satın alabilirler.