türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
istanbul boğazı

İstanbul’un Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Kültürel, tarihsel ve doğal güzellikleriyle İstanbul Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi. Üstelik sadece Türkiye’nin değil dünyanın da dikkatini çeken bir şehir. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçildi. Aynı zamanda en kalabalık şehirler arasından da yer alıyor. Şehirde kafa dinlemek ve yeni yerler görmek için birçok yer mevcut. Gezilecek yerlerin sayısı ise oldukça fazla.

İstanbul öyle bir şehir ki sadece tarihi mekanları ile değil hiçbir yerde hissedemeyeceğiniz atmosferi ve kendine has doğal güzellikleri ile de görülmeye değer metropollerden biri. İstanbul’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken en meşhur mekanları ise şöyle sıraladık.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı toplam 163 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş ve Fatih ilçesindeki Eminönü semtinde yer alıyor. Gülhane Parkı, doğal ortamın verdiği rahatlığı ve huzuru size en iyi şekilde yaşatan yerlerden biridir. Gezerken canlı renklerdeki çiçekleri, uzun ağaçları ve kuş cıvıltıları ile İstanbul’un kalabalığında sıyrılıp huzurlu bir atmosfer içerisine girdiğinizi hissedeceksiniz. İçerisinde kafeler, çay bahçeleri ve müzelerin de bulunduğu mekâna sabahın erken saatlerinde giderseniz kalabalıktan biraz da olsa kurtulup parkın güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, yaklaşık 265 metre ve eşsiz bir manzaraya sahip nadide mekanlardan biri… İstanbul’un en yüksek yeri olma özeliğini taşıyan tepe İstanbul’un Üsküdar ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Restoran, piknik yeri ve kafelere sahip olan Çamlıca Tepesi’nde Osmanlı zamanını hatırlatan iki kahvehane de bulunuyor. Yılın belli zamanlarında göçmen kuşları gözlemlemek için gezginler tarafından ziyaret edilen bu muhteşem tepeye gidin ve İstanbul’un eşsiz manzarasını bir de buradan izleyin.

Yuşa Tepesi

Yuşa tepesi, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan ve muazzam güzellikteki manzarasıyla dikkat çeken mekânlardan biridir. Tepede Hz. Yuşa’nın türbesi de bulunuyor. 17 metre uzunluğundaki bir mezara sahip türbe birçok rivayete de ev sahipliği yapıyor. Sabah 9 akşam 6 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz mekânda yemek ve alışveriş yapabileceğiniz yerlerde mevcut.

 

Saklı Göl

Saklı Göl İstanbul’un Şile ilçesinde olan bir yapay göldür. Piknik, doğa yürüyüşü veya doğa fotoğrafları çekmek istiyorsanız İstanbul’da gezeceğiniz yerler arasına Saklı Gölü mutlaka dahil etmelisiniz.

Saklı Göl masa ücretini ödeyerek yemek yiyebileceğiniz bir işletmeye sahip. Kendin ye kendin pişir mangal da yiyebilirsiniz. Hafta sonları çok kalabalık olan mekâna sabah saatlerinde gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı, yaklaşık olarak 3000 hektarlık bir alana sahiptir. Beykoz ilçesi sınırları içerisinde yer alan park bitki çeşitliliğine ve yabani hayvan ekosistemine de ev sahipliği yapıyor. Kafa dinlemek veya aileniz ile keyifli vakit geçirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

5 kilometrelik bir yürüyüş yoluna ve bir bisiklet parkuruna sahip olan park, piknik alanlarına, restoranlara ve konaklama yerlerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca sergi, anı ve kültür evi de tabiat parkında mevcut. 07.00- 00.00 saatleri arasında ve haftanın her günü açık durumda olan Polonezköy Tabiat Parkı giriş ücreti ise yetişkinler için 5 TL öğrenciler ise 2,5 TL gibi makul rakamlardadır.

Türkiye'nin her yerinden İstanbul'un doğal güzelliklerini gezmek için gelen yolcular, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Avrupa Yakasında bulunan İstanbul Esenler Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı, Anadolu Yakasında bulunan İstanbul Harem Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı karşılaştırıp kendisine en uygun İstanbul Otobüs Biletini online satın alabilirler.