türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
kız kulesi

İstanbul’da Gezilebilecek Turistik Mekanlar

Tarih boyunca iki büyük imparatorluğa başkentlik yapan şehir, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan konumuyla, farklı kültür ve dinlerin ortak yaşam alanlarını oluşturmasıyla ziyaretçilerine kozmopolit bir kent havasını yansıtıyor. Birçok şair, yazar ve sanatçıya ilham veren bu nadide şehrimizin hem doğu hem de batı kültürünü yansıtan tüm güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız seyahatinizi çok iyi planlamanız gerekiyor. Daha önce İstanbul’a gelip de gezmeye bir türlü fırsat bulamadığınız alternatif mekanları sizler için sıraladık.

Kız Kulesi

Üsküdar’da, Salacak’ın 150-200 metre açıklarında bulunan Kız Kulesi İstanbul’a gelenlerin ve halihazırda oturanların gözbebeğidir. Üsküdar ilçesinde kalan son Bizans yapısıdır. Kız Kulesi “Leandros’un Kulesi” olarak bilinir. Leandros, Kız Kulesi’nin en çok bilinen efsanelerinden birisidir.

5 metre ve 18 metre uzunluğundaki Kız Kulesi tarihi kaynaklara göre M.Ö. 410 yılında inşa edilmiştir. Yapılış amacı gemileri kontrol etmek ve vergi almaktır. Ancak yıllar boyunca birçok devletin sahipliğinde değişime uğramıştır. Son olarak özel bir şirkete verilerek turistik bir mekâna çevrilmiştir.

Kız Kulesi’nde kahvaltı etmek ve müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız toplam ödemeniz gereken ücret 110 TL’dir. Öğle ve akşam yemeklerinin ücreti ise vereceğiniz siparişe göre değişiyor. “Ben sadece müze için geldim.” diyorsanız yetişkinler için 30 TL öğrenciler için ise 15 TL ödemeniz gerekiyor. Hafta sonları ise oldukça kalabalık. Bu nedenle hafta içi Kız Kulesi’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kuzguncuk Evleri

Eğer eski tarz evlere merakınız ve sevginiz varsa Kuzguncuk evlerine gitmenizi öneriyoruz. Bu evler canlı renkleri ile insanları kendisine hayran bırakıyor. Rengarenk ahşap evleri görmek ve eskiyi anımsamak için güzel bir gezi noktası olacaktır.

Üsküdar ilçe sınırları içerisinde yer alan Kuzguncuk semti, kendine has mimarisi ve kültürel yapısıyla birçok film ve dizi çekimleri için de tercih ediliyor. Televizyonda ya da sinemada izlediğiniz muhteşem film karelerinin çekildiği mekânı canlı canlı görmek istiyorsanız Kuzguncuk’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Miniatürk Müzesi

Miniatürk İstanbul, Anadolu ve yurtdışı eserlerini minyatür bir şekilde ziyaretçilerine sunan özel bir mekandır. Her gün sabah 9 akşam 7 saatleri arasında hizmet veren mekânın bilet fiyatları ise tam 10 TL öğrenci ise 5 TL’dir.

İçinde birçok yapının minyatürlerini gördükçe kendinizi eserleri gerçek hallerini görmüş kadar mutlu hissedeceksiniz. Her eserin yanına konmuş ve 9 dile sahip olan sesli anlatım aletlerini de dinleyerek turunuzu daha da zevkli hale getirebilirsiniz. İçinde sadece minyatür eserler barındırmayan Miniatürk’de 500 kişi kapasiteli bir restoran, gösteri ve çocuk alanları, alışveriş bölümleri de bulunuyor. Gününüzün dolu dolu geçeceği bir gezi planlıyorsanız Miniatürk’ü mutlaka görmelisiniz.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan “Madame Tussauds” bir balmumu heykel müzesidir. Sanat, spor ve siyaset dünyasından tanıdığınız ünlü kişilerin balmumu heykellerini görmek istiyorsanız, Madame Tussaud sizin için tam bir biçilmiş kaftan. Müzede bilinen ve çok tanınan birçok insanın heykelini görme şansına sahip olabilirsiniz. İnsanı ilk girişte heyecanlandıran bu müzenin bilet fiyatı ise 50 TL.

Türkiye'nin her yerinden İstanbul'un turistik yerlerini gezmek için gelen yolcular, şehirlerarası otobüs yolculuğunu kullanabilir. Bunun için Avrupa Yakasında bulunan İstanbul Esenler Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı, Anadolu Yakasında bulunan İstanbul Harem Otogarı Otobüs Firmaları sayfamızı karşılaştırıp kendisine en uygun İstanbul Otobüs Biletini online satın alabilirler.