türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
adıyaman gezi

Adıyaman Gezi Rehberi

Adıyaman Konum ve Ulaşım

Adıyaman ili Doğu Anadolu Bölgesinde, geçmişi Palanlı Mağarası’nda yapılan arkeolojik çalışmalara göre takriben MÖ 40.000 yıl öncesine kadar uzanan, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ilimizdir.

Konumu itibariyle Adıyaman kuzeyinde 185 km Malatya ili, batısında 164 km Kahramanmaraş ili, güney batısında 149 km Gaziantep ili, doğusunda 205 km Diyarbakır ili ve güneydoğusunda 109km ile Şanlıurfa iline komşudur. Ankara’ya 757 km, İstanbul’a ise 1210 km mesafededir.

Adıyaman’ın Türkiye’nin her yerine karayolu bağlantısı vardır. Karayolu ulaşımı ile Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ,Gaziantep ve Diyarbakır olmak üzere 5 ayrı güzergahtan sağlanabilmektedir.

Toplam 9 ilçesi olan ilin, şehir merkezinde bulunan Adıyaman Otogarı birçok otobüs firmasıyla konuklarına hizmet vermektedir. Adıyaman Otobüs Firmaları'nın bilgileri web sitemizde verilmektedir.

Havayolu ulaşımı tercih edenler için, şehir merkezinde Adıyaman havalimanı bugünlerde yalnızca İstanbul ve Ankara istikametlerine olan iç hat seferleriyle hizmet vermektedir. Diğer şehirlerden havayolu ulaşımını tercih edenler Gaziantep, Şanlıurfa ve ya Malatya havalimanlarını kullanmaktadırlar.

Demiryolu ulaşımı için ise, şehrin merkezine 62 km mesafedeki Gölbaşı ilçe tren istasyonundan yapılmakta olup, Malatya-Fevzipaşa demiryolu ilçeden geçmektedir.

Bunlara ek olarak, Adıyaman’ın Gerger ilçesine bağlı Güzelsu feribot seferleriyle Şanlıurfa Siverek ilçesine ulaşım sağlanabilmektedir.

adıyaman merkez

Adıyaman'ın Tarihi

Adıyaman ili konumu itibariyle, çok eski zamanlardan günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ,üzerinde barındırdığı tüm kültürlerin miraslarını günümüze değin koruyabilmiş kıymetli bir ilimizdir. Kommagene Krallığı, Babil, Pers, Asur, Emevi, Selçuklu ve Osmanlı gibi uygarlıkların egemen olduğu bu topraklar tarihi ve turistik yerleriyle zengin kültürel izler taşımaktadır.

Adana İli’nin konumu itibariyle Akdeniz’e 160km kıyı şeridi bulunmaktadır. İklimsel olarak Akdeniz iklimi özellikleri taşımakta olup, yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve yağışlıdır. Maden zenginlikleri bakımından Türkiye’de 4. sıradadır. Adana geçmişten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından, şehrin tarihi izler taşıyan antik kentleri, köprüleri, cami ve diğer ibadethaneleri popüler turistik mekanlar arasında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Adıyaman Turistik Yerler

Nemrut Dağı

Dünyanın 8. Harikası olma ünvanına sahiptir. 2150m yükseklikte Nemrut Dağı-Ören Yeri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Kommagene Kralı 1. Antiochos’un Helenistik Dönemi yansıtan mezarı, anıtsal heykelleriyle, dönemin kalıntıları ve büyüleyen manzarası ile görülmeye değer niteliktedir. Dağın batı tarafında kalan dev heykelleri zamanın kralı tanrılara duyduğu minnetin sembolü olarak yaptırdığı bilinmekle beraber, bu heykeller milli parkın ana özelliğini taşımaktadır.

Karakuş Tümülüsü

Kommagene Krallığının 4 büyük kraliçesine ait olan anıt mezarlar Nemrut Dağının giriş bölümünde olup , sütun üzerindeki büyük Kartal heykelinden dolayı Karakuş adını almıştır. Kral 1. Antiochos’un eşi İsias için oğlu II.Mithradates tarafından yaptırılmış, Pers prensleri ile evlenen iki kız kardeşi Laodike ve Antiochis Pers Savaşında ölünce buraya gömülmüşlerdir. Anıt mezarda biri sonradan tahrip olan 5 sütun bulunmaktadır. 3 sütunun her birinde aslan, kartal ve boğa kabartması bulunurken, diğer sütunda II.Mithradates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması resmedilmiştir.

Arsemia Antik Kenti

İl merkezinden yaklaşık 60km uzaklıkta Kahta ilçesinde olan Arsemia Antik Kenti , MÖ 2.yy’da kurulmuş olup, o dönemin tarih ve kültürünü yansıtan kalıntılarla doludur. Antik kent simgesi olan heykel I.Antiochos ve Herakles’in tokalaşma figürü olan kabartma heykeldir. Heykel, tanrı ve kralın eşitliğini simgeler.

Gümüşkaya Mağarası

MÖ 150 lerde yapıldığı düşünülen mağaralar, il merkezine 40km mesafedeki Göksu Nehri kenarında, kayaların oyularak birbiriyle bağlantılı tüneller oluşturulmasıyla meydana gelmiştir. Mağaraların içerisindeki bağlantılı odaları, kuyuların ve balkonların arasındaki geçit tünellerinin boyutu bir kişinin ancak sığabileceği kadardır. Duvarlarında çeşitli resimler ve yazıtlar bulunan mağaralara gitmek için şehir merkezinden dolmuş hattı mevcuttur.

Gölbaşı Gölü

Adıyaman’a 64 km uzaklıktaki göl, oluşumu bakımından kartik tektonik özellikte bir tatlı su gölüdür. GAP mesire alanı ilan edilen göl alanı ve çevresi, kampçılık, doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti, kano, yelken ve su sporları için uygun olup, mekanda kafe restoran hizmeti veren tesisler bulunmaktadır.

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı, GAP Projesi kapsamında oluşturulmuş Türkiye’nin 1. dünyanın 4. büyük barajıdır. Adıyaman ve Şanlıurfa illeri sınırları içerisinde kalan baraj gölü üzerinde su sporları ve çeşitli aktiviteler düzenlenmekte, kıyılarında balıkçılık yapılabilmektedir. Çevresinde balık ve et restoranları gibi birçok tesis inşa edilmiş olan gölet, ziyaretçilerin uğrak yerleri arasındadır.

Cendere Köprüsü

Dünyanın en eski kemerli köprüsü , Kahta ilçesinde Cendere Çayı üzerinde Romalılar zamanında inşa edilmiştir. 120m uzunluğu 7m genişliği olan köprü üst üste döşenmiş 92 taş bloktan oluşmuştur. Hikayesine göre; Roma İmparatoru Septemius yaptırdığı bu köprü üzerine 4 adet sütun inşa ettirmiş, Kahta tarafındaki 2 sütunu kendisi ve eşi için, Sincik tarafındaki diğer 2 sütunu da iki oğlu için yaptırdığını ilan etmiştir. Lakin imparator öldükten sonra tahtı paylaşamayan iki oğlandan biri kardeşini öldürtmüş ve hırsını alamayıp köprü üzerindeki sütununu da yıktırmıştır. O tarihten bu yana da Adıyaman kültürünün miraslarından olan Cendere Köprüsü 3 sütunludur.

Oturakçı Pazarı

Adıyaman şehir merkezinde kurulan Oturakçı pazarı turistlerin mutlaka uğradığı favori mekanlardan biridir. Mistik havanın hakim olduğu, renkli tezgahlarla bezenmiş tarihi sokaklarda gezerken, hem yöresel ürünler, hem el emeği Nemrut heykelcikleri, hem de halı, kilim, heybe, çanta, cicim gibi hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

Büyük Saat

32 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan bu simge yapı Seyhan ilçesinde yer almaktadır. Geleneksel Kapalı Çarşı niteliğindeki Tarihi Kazancılar Çarşısı’nın yanında olan saat kulesi ziyaretçilerin ilgi odağı olma özelliğini taşımaktadır.

adıyaman çiğ köfte

Adıyaman'da Yeme İçme

Adıyaman’a özgü lezzetler arasında içli köfte , çiğ köfte, basalla , çılbır , pestil , yapıştırma , Adıyaman hıtabı , tavası , şıllik tatlısı sayılabilir. İl merkezinde herkesin tercihine hitap eden yöresel tatlar sunan lokantalar, et ve balık restoranları ve kafeler mevcuttur. Ayrıca Besni ilçesinin üzüm bağları meşhurdur. Farklı çeşitleri ve yüksek besin değerleriyle kanıtlanmış Besni üzümü Adıyaman’a gidenlerin alışveriş listelerinde yerini almaktadır.

Adıyaman Festivallari

Arsemia Müzik Festivali her yıl Haziran ayında Adıyaman şehir merkezinde Adıyaman Filarmoni Orkestrası Derneği ve Adıyaman Belediyesi işbirliğince düzenlenen bir kültür sanat etkinliğidir.

Uluslararası Nemrut-Kommagene Festivali Nemrut Dağı’nda balon ve yamaç paraşütü uçuşları, Atatürk Baraj göletinde su sporları yarışları düzenlenen festival kapsamında uluslararası arkeoloji konferansı ve halka açık konserler yapılmaktadır. Festival organizasyonu 25-27 Haziran tarihlerinde Kahta ve Nemrut mevkiilerinde gerçekleştirilmektedir.

Adıyaman Otobüs Bileti

Adıyaman'a yapacağınız seyahatler için en ucuz Adıyaman otobüs biletini Adıyaman Otobüs Firmaları Adıyaman Gülaras Turizm, Adıyaman Mutlu Seyahat, Adıyaman Ünal Turizm, Kahta Petrol Turizm, Lider Adıyaman Seyahat, Öz Adıyaman Turizm, Semerkand Haşemi Turizm, Yeni Adıyaman Seyahat sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.