türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
muğla akyaka

Muğla Gezi Rehberi

Muğla Konum ve Ulaşım

Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan Muğla ili, coğrafi konumu itibariyle Ege Denizi kıyı şeridini Akdeniz kıyı şeridine birleştiren köprü özelliği taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında daha popüler olan ünlü tatil beldeleri, cennet koyları, plajları ve turistik tesisleri ile Muğla, hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusu ile her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. 13 adet ilçesi bulunan Muğla ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip ilidir. Kuzeyinde 100km’de Aydın, doğusunda 145km’de Denizli, 311km’de Antalya ve 241km’de Burdur illeri bulunmaktadır. İstanbul’a olan uzaklığı 783km olan Muğla, Ankara’ya 620km İzmir’e 225km uzaklıktadır.

Muğla iline bulunduğu mevki bakımından , karayolu ulaşımı oldukça rahattır. Türkiye’nin birçok şehrinden Muğla’ya seyahat şirketleri otobüs seferleri düzenlemektedir. Muğla Otogarı şehir merkezinde olup, kıyı şeridine ve tatil beldelerine ulaşımda, her türlü taksi, dolmuş ve araç kiralama opsiyonları bulunmaktadır. Muğla merkez ve ilçe otogarları hakkında daha fazla bilgi almak için Muğla Otobüs Firmaları sayfamızı gezebilirsiniz.

Havayolu tercih edenler için şehre en yakın konumda iki havalimanı mevcuttur. Bodrum-Milas Havalimanı şehir merkezine 77km mesafede olup yurtiçi uçuşlarıyla hizmet vermektedir. Dalaman Havalimanı ise şehir merkezine 94km mesafede olup uluslararası özellikte hem yurt dışı hem de yurt içi uçak seferleri ile hizmet vermektedir.

Şehre demiryolu bağlantısı bulunmamaktadır.

muğla dalyan

Muğla'nın Tarihi

Muğla ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilere göre, bölgeye ilk yerleşenler MÖ.3000 yıllarında Karia Kavmi olmuştur. Fakat bilinen ilk medeniyet Hititler’dir. Muğla bölgesinden “Karia”, “Lugga” gibi isimlerle bahsettikleri tarihi kayıtlarda rastlanmaktadır. Hititlerden sonra Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Bergama Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Menteşe Beyliği ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde de Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Selçuklu Hükümdarı Kılıçarslan’ın komutanı Muğlu Bey’in bölgeyi fethetmesi ile “Muğlu” denen şehrin ismi zaman içerisinde Muğla’ya dönüşmüştür. Milli Mücadele Döneminde İtalyan işgalinden kurtarılan şehir, Kurtuluş Savaşı’nda önemli kararların alındığı merkezlerden birisi olmuştur.

Muğla Turistik Yerler

Muğla Şehir Merkezi

Muğla ilinin şehir merkezi küçük olduğu kadar şirin de bir yerdir. Ege Bölgesine özgü taş evler, eski sokaklar, pazarlar ve Osmanlı döneminin havasını yansıtan çınar altı kahvehaneleriyle, gezerken keyif alabileceğiniz bir ambiyansa sahiptir. Şehrin merkezinde ilk dikkatinizi çeken Arasta denen olacaktır. Arasta, Muğla Belediyesi tarafından restorasyonu yapılmış birçok handan ve dükkandan oluşmaktadır. Arasta içerisinde en dikkat çeken Yağcılar Hanıdır. Yağcılar Hanı 1400’lü yılların sonunda inşa edilmiş bir yapı olup, eskiden yağhanelerin bulunduğu, şimdilerde ise el dokuması halı-kilim ve yöresel ürünlerin satıldığı dükkanların olduğu bir handır. Avlusundaki çay bahçesinde elma çayı içebilirsiniz. Daha sonra Zahire Pazarı gelmektedir. Zahire Pazarı da geçmiş zamanlarda Muğla’nın en önemli ticaret alanlarından biridir. Tahıl satılan dükkanlardan günümüzde takı atölyelerine , yerel kıyafetler satan dükkanlara ve aktarlara dönüşmüş olan Zahire Pazarı tarihi ortamıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Şehir merkezinde Kültür Evini, Muğla Müzesini gezebilir, şirin kahvehanelerinde kumda pişen Türk kahvesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bodrum

Türkiye’nin en ünlü tatil yörelerinden biri olan Bodrum, özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. İster lüks ister ekonomik olsun her bütçeye göre otel ve konaklama tesisinin bulunabildiği Bodrum’da farklı mutfakların yemeklerini deneyimleyebileceğiniz restoranlar, kafeler , gece kulüpleri ve çok sayıda eğlence yerleri mevcuttur. Denize girmek için altmıştan fazla plaj ve koya sahip olan Bodrum’da keşfedeceğiniz çok fazla doğal güzellik bulunmaktadır. Akyarlar, Yalıkavak, Türkbükü, Bitez, Adabükü, Gümüşlük ve Torba muhteşem doğası ve mavi bayraklı denizi ile Bodrum’un en popüler yerleri arasındadır. Tarihi açıdan da önemli bir yere sahip olan Bodrum’da muhteşem manzaralı Bodrum Kalesi’ni, Halikarnas Mozolesi’nin kalıntılarını ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Ortakent’te mandalina bahçelerini görebilir, Zeki Müren’in Evini ziyaret edebilir, tekne turlarına katılabilir, Bodrum Bisiklet Kulübünün organizasyonlarına dahil olup, yakın köylerini bisikletle dolaşabilirsiniz.

Marmaris

Mavi ve yeşilin en güzel tonlarının buluştuğu, ülkemizin en önemli turizm beldelerinden biri olan Marmaris, cennet doğası, tarihi yerleri ve tatil olanakları ile Muğla’nın en çok turist alan yerlerinin başında gelmektedir. Lüks otelleri, tatil köyleri, pansiyonları , su parkları, eğlence yerleri, gece kulüpleri, restoranları ve çarşıları ile keyifli bir yaz tatili vadeden Marmaris’in en önemli plajları arasında, İçmeler, Turunç, Uzunyalı, Kızkumu, Kleopatra/Sedir Adası, Cennet Adası, Börtübet Koyu, Boncuk Koyu ve Hisarönü sayılabilir. Marmaris merkezinden özel tekne turlarının programlarına bakarak günlük turlara katılabilir ve bu koyları/plajları ziyaret edebilirsiniz. Dalış programlarına katılarak, profesyonel dalış hocalarından eğitim alabilir, koylarda ve mağaralarda dalış yapıp rengarenk su altı canlılarını gözlemleyebilirsiniz. Ya da yine özel araçlarla karadan yapılan Marmaris gezi turlarına katılarak Gökova, Akyaka, Selimiye ve Bozburun gibi cennet koylara gidebilirsiniz. Turgut Köyü’ne gidebilir, jeep safari turlarına katılabilir, muhteşem kumsalından denize girebilir, Turgut Kalesi’ni gezebilir, halı dokuma atölyelerini ziyaret edebilirsiniz. Turunç Beldesi’nde Amos Antik Kentini, tarihi tiyatronun kalıntılarını görebilirsiniz. Marmaris’in merkezinde bulunan tarihi çarşısını gezebilir, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. İyonlar zamanında inşa edilmiş, Kanuni Sultan Süleyman döneminde de restore edilmiş Marmaris Kalesi’ni ziyaret edebilir, müzesini gezebilirsiniz. Osmanlı eserlerinin en önemlilerinden Hafsa Sultan Kervansarayı’nı görebilirsiniz. Marmaris Marina’daki kafelerde oturabilir, sahil yolunda yürüyüş yapabilir, mağazaları gezebilirsiniz.

muğla dalyan kral mezarları

Dalyan

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı sakin ve huzurlu bir Akdeniz kasabasıdır. Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan kanalın kenarında kurulmuştur. Nesli tehlikede olan Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olarak bilinen sahillerden İztuzu plajı dünyanın en güzel sahillerindendir. Kanaldan koylara uzanan tekne turlarına katılabilir, Kaunos Antik Kentini ziyaret ederek, tapınağı, antik çeşmeyi ve tiyatroyu görebilir, kayalık tepelere oyularak yapılmış kaya mezarlarını görebilirsiniz. Tekne turlarında Dalyan’a özgü bir tür olan mavi yengeçler avlanması yasak da olsa yakalanıp turistlere servis edilebilmektedir.

Datça Yarımadası

Akdeniz ve Ege’nin kavuştuğu yer olan Datça yarımadasının bir tarafı Ege diğer tarafı Akdeniz sahilidir. Elli küsür koyun bulunduğu yarımadaya Bodrum’dan günlük feribot seferleri düzenlenmektedir. Datça merkezinde bulunan Kumluk plajı, bölgenin en popüler mekanlarından biridir. Restoran ve kafeleriyle, konaklama tesisleri çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Ayrıca, Palamutbükü plajı, Hayıtbükü plajı, ünlü şair Can Yücel’in adının verildiği sokağın olduğu Eski Datça,

4000 yıllık geçmişi ile Dorlar’ın kurduğu daha sonra da Romalıların ve Bizanslıların yaşadığı Knidos Antik Kenti, Datça Yarımadasında mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında gelmektedir. Knidos Antik Kenti başlı başına tarihi bir miras olup iki dev anfi tiyatroya, Apollon ve Afrodit için yaptırılmış iki büyük tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü tarihçi Strabon “Tanrı, yarattığı kulunun uzun yaşamasını isterse, Datça yarımadasına bırakır.” demiştir.

Göcek

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı ünlü tatil beldelerinden birisi olan Göcek, aslında eski bir Likya yerleşimidir. Lüks tesislere ev sahipliği yapan Göcek sahilleri bu işletmelere tahsis edilmiştir fakat dışardan ücreti mukabilinde plajlara girmek mümkündür. Bunun haricinde İnlice Plajından denize girmek isteyen ziyaretçiler ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Göcek marinasından kalkan tekne turları ile gezilebilecek koylar arasında , Günlüklü Koyu, Sarsala Koyu, Katrancı Koyu, Ayten Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Kleopatra Koyu, Yassıca Adaları, Domuz Adası, Tersane Adası ve Atbükü Koyları bulunmaktadır. Hamam Koyu istikametine giden tekne turları ile Merdivenli Koyu, Martı Koyu ve Çamlı Koyu gezilebilmekte ayrıca Lydia Antik Kenti kalıntıları görülebilmektedir.

Fethiye

Muğla’nın hem tarihi, hem de doğal güzelliklere sahip olan ünlü tatil beldelerinden biridir. Aynı zamanda şehrin en geniş yüzölçümüne sahip olan ilçesidir. Antik çağda kurulmuş Fethiye, aslında Likya’nın en önemli kentidir. Tarihi Likya Yolu’nu kapsayan turlara katılarak buraya gelebilir, tekne turlarına, sualtı dalış aktivitelerine, yamaç paraşütü programlarına, rüzgar sörfü, kano ve rafting gibi doğa sporlarına dahil olabilirsiniz. Fethiye deyince akla muhteşem sahili ve rengi ile Ölüdeniz gelmektedir. Turizm açısından çok büyük öneme sahip olan bu muhteşem koy, ziyaretçilerine su sporları, safari turları ve tekne turları ile benzersiz bir tatil yaşatmaktadır. Tekne turları ile Gemile Adası, Kelebekler Vadisi, Aya Nikola adaları ve Deve Plajı görülebilmektedir. Fethiye deyince akla gelen ikinci önemli bölge de Saklıkent Kanyonudur. Ülkemizin en büyük kanyonlarından olan Saklıkent, rafting, zipline, bungee jumping gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği ayrıca sarp kayalıklar arasında akan buz gibi sularıyla, şifalı çamur banyoları ve mağaralarıyla birçok doğal güzelliği barındıran popüler bölgelerdendir. Denize girmek isteyenler için Fethiye’nin en berrak plajlarından olan Çalış plajı, denizden koyları gezip keyifli anlar geçirmek isteyenler için 12 adalar tekne turu, tarihine tanıklık etmek isteyenler için Amintas Kral Mezarları, Telmessos Amfi Tiyatro ve Fethiye Müzesi ziyaret edilebileceği gibi ayrıca, Fethiye’nin en eski yerleşimlerinden olan cumbalı evleri, otantik sokakları ve çarşısı ile Paspatur ziyaretçilerini beklemektedir.

muğla köftesi

Muğla'da Yeme İçme

Muğla yöresinde, Ege mutfağının en güzel yemeklerini, başta zeytinyağlılar ve deniz ürünleri olmak üzere et yemeklerini de deneyimlemeniz mümkün. Taze otlardan ve farklı bitkilerden yapılan yemek çeşitlerine rastlayabileceğiniz Muğla mutfağı yemeklerinin başlıcaları arasında, Çökertme Kebabı, Muğla Köftesi, Oğlak Yahnisi, Kabak çiçeği dolması, Ekşili balık, Kefal Dolması, Börülce, Patlıcan kızartması, Döş Dolması, Kaya koruğu salatası, Turp Otu Salatası, Sündürme, Milas Çaykaması, Ahtapotlu pilav, Bodrum Mantısı, Muğla Saraylısı, Lokma Tatlısı sayılabilir.

Muğla Otobüs Bileti

Muğla'ya yapacağınız seyahatler için en ucuz Muğla otobüs biletini Muğla Otobüs Firmaları Datça Koop., Fethiye Seyahat, Marmaris Koop, Ortaca Otobüs Koop. sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.