türkiye otobüs firmaları Otobüs Firmaları Otogarlar Otobüs Bileti Seyahat
manisa merkez

Manisa Gezi Rehberi

Manisa Konum ve Ulaşım

Ege Bölgesinde yer alan Manisa ili, İzmir’e olan yakınlığından doğan avantajlara sahip güzel şehirlerimizden biridir. Geçmiş tarihlerden bu zamanlara kadar bölgede gelişmiş olan sanayisiyle, farklı sektörlerde üretime katkı sağlamakta olan birçok fabrikaları sayesinde, Manisa’nın yoğun göç almasına ve gelişmesine olanak sağlamıştır. Kuzeyinde 142km’de Balıkesir, güneyinde 155km’de Aydın 208km’de Denizli , batısında 35km’de İzmir ve doğusunda 317km’de Kütahya ve 195km’de Uşak illeri ile çevrelenmiştir. Ankara’ya olan uzaklığı 563km olan Manisa’nın İstanbul’a olan uzaklığı 529km, Trabzon’a 1307km, Antalya’ya ise 428km’dir. Manisa ilinin 17 adet ilçesi bulunmaktadır.

Manisa ili İzmir’e çok yakın konumda olması sebebiyle önemli devlet yolları üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden şehre karayolu ulaşımı oldukça rahattır. Manisa Otogarı şehir merkezinde olup bünyesindeki otobüs firmalarının otobüs seferleri ile Türkiye’nin diğer şehirlerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Manisa iline sefer düzenleyen firmaları görmek için Manisa Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Manisa iline en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Uluslararası statüde olan havalimanına yurtiçinde birçok farklı şehirden ve dünyanın birçok ülkesinden uçak seferleri bulunmaktadır. Yaklaşık 60km mesafedeki havalimanından Manisa şehir merkezine servisler , dolmuş ve taksilerle, araç kiralama olanakları mevcuttur.

Demiryolu ile Manisa’ya ulaşmak isteyenler için Manisa Tren Garı şehir merkezinde bulunmaktadır. Konya-İzmir arası Mavi Tren, İzmir-Balıkesir arası Ege Ekspresi, Ankara-İzmir arası İzmir Mavi Tren, Balıkesir-İzmir arası Karesi Ekspresi, Bandırma-İzmir arası 6 Eylül Ekspresi ve 17 Eylül Ekspresi, İzmir-Konya arası Konya Mavi Tren bölgeye seyahat edebileceğiniz tren seferleridir.

manisa sardes antik kenti

Manisa'nın Tarihi

Manisa ve çevresinde yapılan tarih araştırmaları ve arkeolojik bulguların ışığında , bölgeye ilk yerleşimin Magnetler’e ait olduğu saptanmıştır. Homeros’un kayıtlarına göre Antik Çağda kurulmuş olan kentin ilk adı “Magnesia”dır. Zaman içerisinde Hititler, Frigler, Yunanlar, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Saruhanoğulları ve Osmanlılar bölgede hüküm sürmüş olan medeniyetlerdir. Lidyalılar döneminde başkent görevini üstlenmiş olan kent, Osmanlılar döneminde 16 şehzadenin görev aldığı sancak beyliği statüsünde olmuştur. Milli Mücadele döneminde Yunan işgalinden kurtarılan Manisa ilinin yaraları Cumhuriyetin ilanı ile birlikte sarılarak 1927 yılında şehir , vilayet statüsüne kavuşmuştur.

Manisa Turistik Yerler

Sardes Antik Kenti

Manisa ilinin Salihli ilçe merkezine 7km uzaklıktadır. Lidyalılar zamanının önemli kentlerinden biridir. Hıristiyan dünyasının en mühim 7 kilisesinden biri olan Sart Kilisesi buradadır. Hellenistik Dönemde inşa edilen ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış Artemis Tapınağı tüm görkemiyle Sardes Antik Kentinde ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca , Kybele Sunağı, Bizans Hamamları, Roma Dönemi Sinagogu, Akrapol, Pazar yeri ve kentin surları görülebilir.

Aigai Antik Kenti

Manisa şehir merkezine 49km mesafedeki Yunt Dağı Köseler Köyü sınırlarında yer alan Aigai Antik Kenti, volkanik bir tepe üzerinde kurulmuştur. Antik çağda Edremit ve İzmir Körfezi arasındaki kıyı kesmi Aiolis olarak adlandırılıyordu. Aigai, Anadolu’da var olan 12 Aiolis kentinden biridir. Kent en parlak zamanını Bergama Krallığı zamanında yaşamıştır. Nemrutkale olarak da bilinmekte olan Aigai Antik Kenti’ni her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Thyateira Antik Kenti

Manisa ilinin Akhisar ilçesinde bulunan antik kent, Lidyalılar zamanında Bergama Krallığı tarafından kurulmuştur. Hıristiyan dünyası için önem teşkil eden yerleşimlerden biridir. Aziz Pavlus tarafından Anadolu’da yapılmış ilk yedi kiliseden bir tanesi Thyateira’dadır. Bu nedenle Akhisar’ın dinsel turizm açısından önemi büyüktür. Antik kentte yapılan arkeolojik çalışmalarda elde edilen kalıntıların büyük bir kısmı Akhisar ilçe merkezindeki Tepe Mezarı mevkiindedir.

Akhisar Müzesi

Manisa ilinin Akhisar ilçe merkezinde bulunan müze, 2012 yılından bu yana hizmet vermektedir. Arkeoloji ve Etnografya olmak üzere 2 bölümden oluşan müzenin 11 salonu bulunmaktadır. Toplam 1451 adet eserin sergilendiği müzenin Arkeoloji Bölümünde, Hellenistik Dönem seramikleri ve eşyaları, fosiller, altın buzağı, gümüş kaplar, hırıstiyanlık dönemine ait eşya ve araçlar, Herakles’in mührü ve takılar sergilenirken, Etnografya Bölümünde ise Osmanlı Dönemine ait gaz lambaları, silahlar, kıyafetler, halılar ve diğer eşyalar görülebilmektedir.

manisa kurşunlu kaplıcaları

Yoğurtçu Kalesi

Manisa şehir merkezine yaklaşık 20km mesafedeki Yunusemre ilçesinde bulunan Yoğurtçu Kalesi, Bizanslılar tarafından Türk akınlarına karşı savunma amaçlı olarak inşa edilmiştir. 12.yy’ın sonlarında inşa edilmiş olan tarihi yapı Gediz Ovasını gören bir konumda tepe üzerine inşa edilmiştir. İç kale ve çevreleyen surlardan oluşan Yoğurtçu Kalesi, zaman içinde büyük ölçüde tahrip olmuştur.

Yeni Han

Manisa şehir merkezinde bulunan Han, 1825-30 tarihleri arasında Karaosmanoğulları döneminde yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı ve iki katlı olarak inşa edilmiş, alt katları depo, ahır ve dükkanlar üst katları ise odalar olarak kullanılmıştır. 2001yılında restorasyonuna başlanmış ve 3 yıl sürmüştür. Aslına uygun olarak yenilenen han , günümüzde kültür merkezi ve alışveriş mağazaları olarak hizmet vermektedir.

Spil Dağı Milli Parkı

Manisa ili Şehzadeler ilçe merkezine 23km mesafedeki Milli Park, doğal yaşam alanları, muhteşem manzaraları, ağaç ve bitki çeşitleri ve yabani hayvan çeşitliliği ile popüler gezi rotalarındandır. Kampçılık ve dağcılık aktivitelerine uygun yapısı ile doğal hayatı sevenlerin tercih ettiği Spil Dağı Milli Parkı’nda, kır kahvesi, piknik alanları, dağ evleri, kır gazinosu ve oyun alanları bulunmaktadır.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan doğal kaynak suları ve şifalı kaplıcalar solunum yolu hastalıkları, cilt rahatsızlıkları ,sinirsel hastalıklar ve eklem rahatsızlıkları gibi birçok hastalığına tedavisine iyi geldiği bilinmektedir. Banyolar ve içmeler olarak tesislerin hizmet verdiği Kurşunlu Kaplıcalarının mineralli yapısı ve 52 ila 96 derece arasında değişen suları , bölge termal turizminin gelişmesini sağlamaktadır. Kurşunlu’da oteller, ev tipi konaklama, restoranlar, çay bahçeleri, fırın, büfe, sauna tesisleri ile açık ve kapalı havuz imkanları mevcuttur.

manisa kebabı

Manisa'da Yeme İçme

Manisa bulunduğu yer itibariyle hem Anadolu hem de Ege Mutfağından örnekler bulabileceğiniz çeşitliliğe sahiptir. Manisa kebabı, Ekmek Dolması, Odun Köftesi, Simit Ekmeği, Nohutlu Mantı, Börülce Tarator, Tağlı Tuzlu Pide, Sinkonta, Höşmerim, Kula Pidesi, Kula Güveci Manisa ziyaretinizde şehir restoranlarında tadabileceğiniz yöresel lezzetlerden sayılabilir.

Manisa Otobüs Bileti

Manisa'ya yapacağınız seyahatler için en ucuz Manisa otobüs biletini Manisa Otobüs Firmaları Akhisar Birlik Seyahat, Alaşehir Sarıkız Turizm, Demirci Halıkent Turizm, Gördes Seyahat, Manisa Seyahat, Salihli Güven Turizm, Sel-Kaya Turizm, Soma Seyahat sayfalarımız aracılığıyla online satın alabilirsiniz.